Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Stary Cmentarz w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Stary Cmentarz

Stary Cmentarz w Nowym Sączu - to teren założony na tzw. Przedmieściu Wegierskim, którego nazwa wzięła się od okresu podczas, którego został spalony pobliski kościół Św. Mikołaja. Gdy w roku 1889 powstał nowy cmentarz przy ulicy Rejtana, cmentarz przy ul. Jagiellońskiej nazwano "starym". Powstanie nowego cmentarza i zaprzestanie chowania zmarłych na "stary" cmentarzu było konsekwencją decyzji władz austryjackich, które zabroniły grzebania zmarłych w pobliżu kościołów.
GPS: N 49° 36' 57.272'' E 20° 41' 46.138''

Opis Stary Cmentarz w Nowym Sączu

Na Starym Cmentarzu został pochowany miedzy innymi minister spraw wewnętrznych generał Bronisław Pieracki. Miało to miejsce w 1934 roku, kiedy to został on zamordowany przez nacjonalistę ukraińskiego. Po zakończeniu działań II wojny światowej, stary cmentarz stał się miejscem pochówku w alei zasłużonych rozstrzelanych przez gestapowców Polaków. Ofiary pochodziły z pobliskich miejsc straceń na Sądeczyźnie: Biegonic, Trzetrzewiny, Rdziostowa, Nowego Sącza, Młodowa. Od tego czasu cmentarz został całkowicie zamknięty dla nowych pochówków.

Stary Cmentarz w Nowym Sączu Fot. (MIGA, JB)
Duża cześć ofiar pochowanych na starym cmentarzu została zapomniana. W przeszłości pochowani tutaj byli głównie powstańcy listopadowi i styczniowi. Ofiary konfederatów barskich zostały zniszczone w 1844 roku, w czasie powiększania kaplicy, która zajmuje centralne miejsce cmentarza. Od połowy XIX wieku kaplica stała się miejscem pochówku zasłużonych kapłanów oraz innych obywateli miejskich. W samej kaplicy i w jej podziemiach spoczywają m.in. ks. Bartłomiej Janczy, zmarłego w 1852. Był on proboszczem parafii św. Małgorzaty w latach 1801-1852. To za jego pomysłem i prośbą, na miejscu spalonej kaplicy św. Mikołaja powstała murowana kaplicę, która sam konsekrował.

W samym wnętrzu świątyni mieści się tablica pamiątkowa, która została poświęcona opiekunowi: ks. Stefanowi Czerwowi, którą ufundowali uczniowie księdza, który był prefektem II Liceum i Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.

Stary Cmentarz w Nowym Sączu fot. Jerzy Baranowski