Loading...
BESKID SĄDECKI - Atrakcje przyrodnicze

Las pod Jaworzyną - Jaworzyna Krynicka

Las pod Jaworzyną - Jaworzyna Krynicka - to pomnik przyrody ożywionej, który znajduje się na wschodnim stoku Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.), będącej najwyższym szczytem Pasma Jaworzyny Krynickiej. Dostępność Lasu pod Jaworzyną jest bardzo dobra, gdyż obok niego przechodzą dwa szlaki piesze: czerwony i zielony prowadzące na Jaworzynę. Znajduje sie on na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego.

Pomnik przyrody Las pod Jaworzyną na Jaworzynie Krynickiej fot. Uniwersytet Rolniczy

Ogrody zmysłów - Muszyna

Ogrody zmysłów - Muszyna- zwane również ogrodami sensorycznymi, znajdujące się w Muszynie, podzielone są na 7 stref. Cały obszar kompleksu parkowego "Zapopradzie" jest zlokalizowany na malowniczym wzniesieniu, z którego można podziwiać również dolinę Popradu ( głównie z 11,5 metrowej wieży widokowej), jak i uzdrowisko Muszyna. Dzięki zaprojektowaniu licznych ścieżek spacerowych, ścieżek dla rowerzystów oraz licznych miejsc ze sprzętem do ćwiczeń na wolnym powietrzu, park jest chętnie odwiedzany.

Ogrody na Zapopradziu fot. archiwum Urzędu Gminy muszyna

Magiczny ogród - Muszyna

Magiczny ogród - Muszyna - to zaraz po Ogrodach zmysłów , wybudowany w kompleksie Parku Zdrojowego Zapopradzie obiekt, który jest udostępniony odwiedzającym Muszynę. Znajduje się on przy Al. Zdrojowej, za pijalnią wody mineralnej Antoni. Obiekt jest ogólnodostępny i nieodpłatny. Magiczny Ogród zajmuje powierzchnię 27 tys. m2, na której swoje miejsce znalazło 10 figur które przedstawiają muzy, grackich bogów oraz pory roku.

Magiczny ogród - stawy rekreacyjne fot. archiwum Urzędu Gminy muszyna

Mofeta - Złockie

Mofeta - Złockie - imienia Profesora Henryka Świdzińskiego znajduje się w dnie koryta nad Złockim Potokiem. Złocka Mofeta zaliczana jest do największych oraz najbardziej wydajnych mofet w Polsce. Wydobywające się co 1 minutę ok 10 m3 gazu zawiera prawie 94,3 % CO2. Mofeta jest również niebezpieczna dla zwierzat, owadów czy ptaków. Jadąc z centrum Muszyny kierujemy się w stronę miejscowości Szczawnik oraz Złockie.

Mofeta w Jastrzębiku - Jedno z miejsc wydobywania się gazu z wody Jerzy Opioła

Mofety w Tyliczu

Mofety w Tyliczu - to zespół 11 kręgów połączonych ze sobą, mających po 1 metr średnicy i tyle samo wysokości. Tylickie mofety należą do największych tego typu w Europie, a ilość bulgotek i dychawek to 50, z różnymi smakami wody mineralnej w każdym kręgu. Zlokalizowana jest w "Domkach w Lesie". Obecnie miejsce to jest dość dobrze przystosowane, wykonano ścieżki doprowadzające do mofety, ogrodzono teren oraz wybudowano szereg tablic informacyjnych wraz z altaną widokową.

Mofeta w Tyliczu fot. DamianO

Czarna Młaka

pomost nad stawem czarna młaka Czarna Młaka - to pomnik przyrody na pograniczu miejscowości Powroźnik i Muszyna. zlokalizowany jest w lesie, na północnym zboczu Czarnych Garbów, w Beskidzie Sądeckim. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,3 ha i stanowi ona pomnik przyrody. Ten kilkuset letni staw powstał w wyniku osunięcia się stoku góry, a nieckę po tym osunięciu wypełniła woda. Jest ona unikalnym zabytkiem w skali Polski a jej malownicze otoczenie stało się trwałym elementem tej części gór.

Pomost nad stawem Czarna Młaka

Aleja Lipowa - Muszyna

Aleja Lipowa - Muszyna - znajdująca się w miejscowości Muszyna w Beskidzie Sądeckim jest obszarem, na którym rośnie 36 sztuk drzew. Ich średni wiek to około 200 lat i zostały zasadzone na obszarze pomiędzy Kościołem muszyńskim a cmentarzem parafialnym. Aleja jest cały czas modernizowana.

Aleja Lipowa fot. naszemiejsca.pl

Ścieżka edukacyjna Las Falkowski

Ścieżka edukacyjna Las Falkowski - jest ścieżka dydaktyczną, której długość wynosi tylko 1 km. Położony we wschodniej części Nowego Sącza zajmuje teren około 56 ha i jest obsadzony ponad 30 gatunkami drzew. Ścieżka przyrodnicza łączy się z zielonym pieszym szlakiem wytyczonym przez PTTK i jest jednym z najpiękniejszym zakątkiem Nowego Sącza.

Terenowa dydaktyczna ścieżka Las Falkowski fot. Blubox pencaching.pl

Spływ Doliną Popradu

Spływ Doliną Popradu - poprowadzony jest trasą o długości około 10 kilometrów, pomiędzy miejscowościami Piwniczna a Rytro w Beskidzie Sądeckim. Umowny czas płynięcia wynosi 2 godziny i jest zależny od poziomu wody w Popradzie oraz od warunków pogodowych w danym dniu. Spływ odbywa się plastikowymi tratwami, które pomieszczą 14 osób.

Spływ łodziami fot. powiat.nowy-sacz.pl

Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka

Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka - znajdująca się w miejscowości Wola Krogulecka obok Barcic w Beskidzie Sądeckim. Obiekt jest umiejscowiony nieco poniżej szczytu góry Dzielnica (539 m n.p.m.). Wola Krogulecka jest jednym z przystanków ścieżki przyrodniczej "Het na hore bez skole" czyli gdzieś w górę przez kamienie. Przez platformę widokową przebiega szlak pieszy.

Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka