Loading...
BESKID SĄDECKI - Oznaczenia Szlaki narciarskie

Beskid Sądecki - oznaczenia Szlaki narciarskie

Szlaki narciarskie

Szlak narciarski - rodzaj szlaku turystycznego przeznaczonego dla narciarzy, oznaczonego specjalnymi symbolami wyznaczającymi jego przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. W przypadku szlaków podejściowych i grzbietowych ich przebieg pokrywa się zazwyczaj ze szlakami pieszymi górskimi. W Polsce przyjęte jest oznaczanie szlaku narciarskiego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach, tyczkach kierunkowych (ustawianych w terenie otwartym). Dwa zewnętrzne paski są barwy pomarańczowej, natomiast środkowy jest wypełniony czarną, czerwoną, zieloną lub niebieską farbą. Podstawowy znak ma wymiary 9x15 cm.

Kolor, którym oznaczony jest szlak ma związek z trudnością szlaku dla narciarza, w przeciwieństwie do oznaczeń szlaków pieszych, gdzie kolor nie określa stopnia trudności trasy.

oznaczenia Szlaki narciarskie

Kolory szlaków narciarskich



Znakowanie szlaków:
A -zielony- bardzo łatwe - Nachylenie średnie: do 15% (9°)
B -niebieski- łatwe - Nachylenie średnie: 17-21% (10-12°)
C -czerwony- trudne - Nachylenie średnie: 21-29% (12-16°)
D -czarny- bardzo trudne - Nachylenie średnie: ponad 29% (16°)

Do oznakowania przebiegu narciarskich szlaków turystycznych stosuje się następujące znaki:

* znak podstawowy - prostokątny o wymiarach 90 x 150 mm, składający się z trzech poziomych pasków, przy czym paski zewnętrzne są koloru pomarańczowego, a pasek środkowy w kolorze szlaku.

* kierunkowskaz - o wymiarach 150 x 300 mm w tym strzałka kierunkowa 110 mm, tło pomarańczowe, grot w kolorze szla.

* drogowskaz - o wymiarach 150 x 450 mm (w tym strzałka kierunkowa 110 mm), z oznaczonym kolorem szlaku na strzałce (grocie) drogowskazu, po przeciwnym końcu na pomarańczowym tle napis "PTTK" i nazwa oddziału znakującego - krój i wielkość liter jak na rysunku. W pierwszym wierszu umieszczamy miejscowość (miejsce) pośrednią, a w drugim miejscowość (miejsce) docelową wraz z odległościami do tych miejscowości, a także z podaniem na odwrocie numeru ewidencyjnego drogowskazu z Centralnej Kartoteki Szlaków PTTK.

* znaki ostrzegawcze - trójkątne o żółtym tle oznaczające: liczne skręty, zwężenie szlaku, zakręt w prawo (lewo),nierówności terenu, rozwidlenie szlaku, skrzyżowanie, odcinek szlaku jednokierunkowego (nartostrady) o ruchu dwukierunkowym, niebezpieczny odcinek szlaku, trudniejszy odcinek szlaku, wymagający zmniejszenia szybkości jazdy, przeszkoda na szlaku i obowiązek zatrzymania się.

Źródło: PTTK

Źródło znaków: rowerempogorach.pl