Loading...
BESKID SĄDECKI - Jaworzyna Kokuszczańska ( 966 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Jaworzyna Kokuszczańska ( 966 m n.p.m.)

Jaworzyna Kokuszczańska (966 m n.p.m.) - szczyt w grani głównej Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Położony jest w głównej grani, sąsiednimi obiektami jest szczyt o nazwie Zadnie Góry ( 968 m n.p.m.) oraz Przełęcz Bukowina ( 993 m n.p.m.). Sam wierzchołek nie jest stromy i łatwo go przeoczyć. Będąc na szczycie można dostrzec rozległe panoramy, głównie z Hala Jaworzyna ( 840 - 969 m n.p.m.), która jest położona po obydwu stronach wierzchołka. Są tutaj oprócz Pasma Radziejowej widoczne również Tatry Wysokie ( strona słowacka, przy dobrej pogodzie ).
GPS: 49°29'15.0"N 20°44'40.0"E
Mapa szczytu Jaworzyna Kokuszczańska ( 966 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Jaworzyna Kokuszczańska ( 966 m n.p.m.)

Opis szczytu

Jaworzyna Kokuszczańska swoją nazwę zawdzięcza wspomnianej Hali Jaworzyna ( 840 - 969 m n.p.m.) oraz nieodległej miejscowości Kokuszka, nad którą góruje. Zachodnia część góry opada do doliny Popradu i drogi Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój na wysokości Rytra. Południowe stoki opadają do doliny Popradu. Na ich obszarze swój początek bierze potok Jaworzyna . Tuż powyżej zlokalizowane są zabudowania gospodarskie przysiółka Łazisko. Północna część stoków opada do doliny Kamienicy Nawojowskiej, która jest zasilana przez spływający potok Homerka. Na zachód od szczytu wznosi się Makowica (948 m n.p.m.), a na wschód Hala Pisana (1044 m n.p.m.).

Ciekawostką znajdującą się niedaleko wierzchołka jest kaplica, kamienna i murowana. W niej znajduje się wykonana przez Józefa Grucela z Ochotnicy Dolnej w Gorcach szopka. Autor to ludowy artysta, który wybrał kapliczkę stojącą obok kępy buków na miejsce przeznaczenia swojego dzieła wraz z stojącym obok krzyżem i kamiennym ołtarzem.
Jaworzyna Kokuszczańska objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków


Hala Łabowska - Wierch nad Kamieniem - Hala Pisana - Rytro GSB
-z Rytra 2.50 h (1.50 h)
-z Hali Łabowskiej 1.50 h (z powr. 1.50 h)