Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Architektury Drewnianej - Willa "Romanówka" - Muzeum Nikifora w Krynicy

Szlak Architektury Drewnianej Beskidu Sądeckiego

Willa "Romanówka" - Muzeum Nikifora w Krynicy

Willa Romanówka - Muzeum Nikifora w Krynicy - powstała w połowie XIX wieku. Początkowo miał to być pensjonat wypoczynkowy i pełniła tą funkcję do lat 70 XX wieku. W 1994 roku otwarto w jej wnętrzach Muzeum Nikifora - Galerię Sztuki "Romanówka". Jest to OddziałMuzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Budynek, do 1990 roku mieścił się przy ulicy Piłsudskiego. Od lat siedemdziesiątych zdewastowany i niedostępny dla osób postronnych. Później został rozebrany, poddany konserwacji i zmontowany na nowo na obecnym miejscu. Obecnie, jest to obiekt zabytkowy.

Sama budowla została wybudowana w tak zwanym szwajcarskim stylu, który był bardzo charakterystyczny w okresie połowy lat XX wieku. Posiada on konstrukcję zrębową, oszalowaną deskami, które są pomalowane. Całość kryta jest dachem pokrytym blachą. Budynek jest symetryczny z parterowym półpiętrem. Bryła jest szerokofrontowa, z przednią elewacją pośrodku której znajduje się głęboki podcień, który jest wspierany na profilowanych słupach. Nad nimi znajduje się szeroka facjata wraz z balkonem i ażurową balustradą. Zakończona jest ona trójkoątnym szczytem ze sterczyną w postaci smukłej wieżyczki, zakończonej od góry ostrosłupem. Pod okapem dachowym znajduje się ozdobnie wycięta deska, a w frontowej elewacji deska ta imituje boniowanie muru ( malowidło przedstawiające fragment muru.

Nad oknami oraz drzwiami znajdują sie trójkątne naczółki, czyli dodatkowe, niewielkie, trójkątne połacie (zwanymi naczółkami) umieszczonymi ukośnie w górnej części ścian szczytowych. Na budynku muzeum piękna płaskorzeźba przedstawiająca artystę.

W wnętrzu willi zgromadzono 77 prac artysty Nikifora oraz jego skromny warsztat pracy. Swoje miejsce ma tutaj skrzynia z pędzlami i pieczątkami, którymi Nikifor podbijał swoje dzieła. Znajdują się tutaj również zdjęcia artysty oraz książki. Opisują one głównie jego twórczość lub przedstawiają katalogi i zaproszenia na wystawy. Ponadto znajdują się tutaj również rzeźby i płaskorzeźby poświęcone Nikiforowi Krynickiemu. Część prac artysty znajduję się również w innych miejscach Krynicy, np. w Pijalni Głównej czy w parku przy alei prowadzącej do Pijalni wód Jan i Józef.



Muzeum Nikifora w Krynicy
Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Bulwary Dietla 19
33-380 Krynica
Województwo małopolskie
Tel: (+48 18) 471 53 03

Otwarte:
poniedziałek - nieczynne;
wtorek - sobota 10-13, 14-17;
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30

niedziela 10-15
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 14.30

Dniem wolnym od opłat za wstęp jest czwartek

Bilety

normalny - 14 zł
ulgowy* - 10 zł
ulgowy dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych - (15 osób lub więcej) - 8 zł


Bilet za 1 zł
Karta Dużej Rodziny

ul. Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica-Zdrój
Willa Romanówka Willa Romanówka Willa Romanówka