Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz

Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz - szlak ten jest oznaczony kolorem czarnym. Rozpoczyna się w miejscowości Krynica Zdrój na ulicy Puławskiego. Początkowy punkt znajduje się przy Kopcu Pułaskiego na wysokości 684 m.n.p.m. Można do niego dojechać drogą z Krynicy do Tylicza lub zejść z Góry Parkowej. Trasa początkowo wiedzie na szczyt Huzary ( 864 m n.p.m.), gdzie znajduje się największy węzeł szlaków w Beskidzie Sądeckim. Następnie szlak wiedzie na szczyt Jaworzynki ( 826 m n.p.m.) w okolice szczytu Szwarcowa ( 790 m n.p.m.). Dotarcie do Tylicza zajmuje około 1.35 godziny, po przejściu 5 kilometrów. Szlak ten jest oznaczony jako łatwy charakteryzujący się znikomą trudnością i dostępny jest nawet dla niewprawnych piechurów. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz

Opis szlaku Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz

#1. Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz

Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz Szlak rozpoczyna się w wschodniej części miejscowości Krynica-Zdrój. Z centrum miejscowości można dojechać autobusem na ulicę Pułaską, do samego Kopca Pułaskiego. Alternatywą dla autobusu jest wejście lub wjechanie na >Górę Parkową ( 742 m n.p.m.) i zejście w kierunku wschodnim lub obejście samej Góry Parkowej licznymi ścieżkami w parku zdrojowym. Po rozpoczęciu marszu szlakiem czarnym docieramy do domu ZNP na ulicy Pułaskiego. Po jego minięciu szlak skręca w lewo. Początkowy odcinek drogi na szczyt Huzary wiedzie po piaszczystym podłożu. Trzeba poruszać się ostrożnie, gdyż z ziemi wystają korzenie pobliskich drzew.

Po chwili, gdy ponownie skręcimy w lewo szlak wiedzie po względnie płaskim terenie. Wspinamy się zachodnim zboczem Huzary ( 864 m n.p.m.), wśród gęstego lasu. Szlak prowadzi nas przez niegłębokie parowy, poprzeplatane płaskim terenem. Po około 20 minutach drogi dochodzi do nas szlak żółty, biegnący z Jakubika na Górę Parkową. W okolicach tego skrzyżowania znajduje się mała przełączka pod Huzarami. Dawniej miejsce to było dobrym punktem widokowym, z panorami na Jasiennik i zachodnią część Beskidu Niskiego. Podobnie do innych miejsc Beskidu Sądeckiego zarosło ono, tak że nie widać zbyt wiele. Można jedynie tutaj odpocząć.

Po minięciu tej przełączki szlak zmienia swój kierunek. Podąża on teraz bezpośrednio przez zachodnie zbocza Huzarów. Trasa jest łagodna, a niewielkie podejścia pokonuje się bez wysiłku. Komfortu dodają nam krótkie zejścia, które niejednokrotnie się pojawiają. Po kolejnych 10 minutach szlak czarny dociera na szczyt Huzary (864 m n.p.m.). Znajduje się tutaj tabliczka informująca o wysokości szczytu.

Huzary. Widok znad Jakubika fot. WojtekBHuzary. Widok znad Jakubika fot. WojtekB
Szczyt Huzary (864 m n.p.m.) to popularne miejsce spacerów kuracjuszy Krynicy-Zdrój ze względu na dużą ilość szlaków prowadzących z uzdrowiska, duży węzeł szlaków - krzyżują się tu trasy aż czterech szlaków, między innymi Główny Szlak Beskidzki (GSB). Północno-wschodnie stoki Huzarów opadają do doliny Mochnaczki, południowo-zachodnie do doliny potoku będącego dopływem Kryniczanki i płynącego wzdłuż ulicy Kazimierza Pułaskiego. Wierzchołek i wszystkie stoki Huzarów są całkowicie zalesione. W całym Beskidzie Sądeckim pod względem wysokości zajmuje 72 miejsce. Uchodzi za granicę turystyczną między Beskidami Wschodnimi, a Zachodnimi, pomiędzy Beskidem Sądeckim a Beskidem Niskim.

Po minięciu szczytu schodzimy teraz południowo - wschodnimi zboczami Huzarów podążając dalej czarnymi znakami szlaku. Początkowo poruszamy się wraz z szlakiem zielonym, które po około 5 minutach marszu odchodzą dalej w lewo w stronę Wysowej. Ścieżka, którą schodzimy z Huzarów jest znacznie węższa w porównaniu ze ścieżką podejściową od strony Krynicy-Zdrój. Jest ona w kilku miejscach zarośnięta trawą. Spowodowane jest to bardzo małym ruchem turystów pieszych, którzy najczęściej kończą wyprawę na szczycie.

Huzary fot. beskidsadecki.euHuzary fot. beskidsadecki.eu
Po kolejnych 10 minutach łagodnego schodzenia w dół szlak wspina się na niewielkie wzgórze Jaworzynki ( 826 m n.p.m.). Jesteśmy w połowie trasy, po przejściu około 2.6 km. Szczyt ten jest zalesiony i nie przedstawia żadnych widoków. Po jego minięciu ścieżka stromo schodzi w dół. Las coraz bardziej się przerzedza. Po kolejnych 5 minutach marszu szlak na powrót staje się szczerszy. Przez jego środek biegnie szeroki rów, który w czasie deszczy wypełnia się wodą.


Po około 3.3 km od Kopca Pułaskiego docieramy w okolice kolejnego szczytu: Szwarcowa ( 790 m n.p.m.). Szlak czarny nie przebiega przez sam wierzchołek, lecz trawersuje go zachodnim zboczem. Po minięciu szczytu naszym oczom ukazuje się szeroka panorama na Góry Lubowelskie. Dzięki otwartej przestrzeni możemy podziwiać jedną z piękniejszych panoram w Beskidzie Sądeckim. Z tego miejsca polanami schodzimy do miejscowości Tylicz. Całość wycieczki czarnym szlakiem zajęła nam około 1.35 godziny. Jednakże walory widokowe tej trasy osiągnęliśmy jedynie w końcowej jego części. Z Tylicza do Krynicy - Zdroju można dojechać autobusem.

Huzary fot. beskidsadecki.euHuzary fot. beskidsadecki.eu

Informacje o szlaku Krynica Kopiec Pułaskiego - Huzary - Tylicz

Węzeł szlaków

Krynica - Huzary - Tylicz
Mochnaczka - Huzary - Krynica GSB
Krynica Zdrój - Góra Parkowa - Huzary
Huzary - Kopciowa - Drabiakówka
Krynica Zdrój - Huzary - Dzielec