Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Piwniczna - Hala Pisana - Rytro

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Piwniczna - Hala Pisana - Rytro

Piwniczna - Hala Pisana - Rytro - szlak ten jest oznaczony kolorem żółtym oraz czerwonym, będącym odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Rozpoczyna się w miejscowości Piwniczna Zdrój> przy stacji kolejowej. Szlak wiedzie przez szczyty: Granica ( 715 m n.p.m.), Groń ( 822 m n.p.m.), Przełęcz Bukowina ( 993 m n.p.m.) na Halę Pisaną ( 1044 m n.p.m.). Dalsza droga do Rytro widzie Głównym Szlakiem Beskidzkim przez: Hala Jaworzyna ( 840 - 969 m n.p.m.)p.m.), Zadnie Góry ( 968 m n.p.m.), Schronisko Cyrla ( 844 m n.p.m.). Szlak ten jest oznaczony jako trudny, głównie ze względu na liczne podejścia na szczyty oraz na jego długość. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Piwniczna - Hala Pisana - Rytro

Opis szlaku Piwniczna - Hala Pisana - Rytro

#1. Piwniczna Zdrój - Pisana Hala

Piwniczna Zdrój - Pisana Hala Początek trasy w centrum rynku w miejscowości Piwniczna-Zdrój. Do miejscowości można dojechać PKS, najbliższe większe miasto to Nowy Sącz. Piwniczna-Zdrój to niewielkie uzdrowisko podgórskie 360-420 m n.p.m., nad Popradem. Centralną część miasta stanowi rynek, przy którym usytuowany jest Urząd Miasta i Gminy, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z regionalnym muzeum prowadzonym przez Towarzystwo Miłośników Piwnicznej, kościół parafialny, otoczona wiekowymi drzewami zabytkowa cysterna na wodę, poczta, przychodnie lekarskie, apteki, sklepy spożywcze, przemysłowe, odzieżowe, kantory wymiany walut.

Kierujemy się w stronę wschodnią, przechodząc przez most na rzece Poprad i docieramy do rozwidlenia szlaku niebieskiego i żółtego. Skręcamy w lewo szlakiem żółtym i wraz z drogą lokalną pokonujemy kilkaset metrów brzegiem Popradu. Obok zakładu Petrochemicznego, po minięciu pawilonu Łazienek i Parku Zdrojowego, schodzimy w dróżkę w prawo. Poruszamy się wśród gęsto zabudowanej dzielnicy Piwniczna-Zawodzie. Już od samego wejścia na polną drogę, będą nam towarzyszyć piękne widoki. Początek trasy prowadzi płytami betonowymi wyłożonymi wśród pól. Szlak zaczyna się pnąć w górę, wśród pól i przylasków, w kierunku wschodnim. Przed nami wznosi się szczyt Bucznik ( 870 m n.p.m.). Dotarcie do niego zajmuje nam około 30 minut od centrum Piwniczna-Zdrój.

Piwniczna Zdrój fot. psieszlaki.pl
Po opuszczeniu szczytu Bucznik, szlak zmienia kierunek na północny. Stąd rozległe panoramy widoczne po lewej stronie na Radziejową ( 1266 m n.p.m.), Wielki Rogacz ( 1182 m n.p.m.) oraz Niemcową ( 963 m n.p.m.), które nakładają się na siebie tworząc jeden masyw. Mijamy następnie źródło wody pitnej dla Piwnicznej-Zdrój, podchodząc łagodnie łąką i polami do góry. Na lewo widoczne jest również centrum miejscowości. Za nami widoczny szczyt Kicarz ( 703 m n.p.m.) oraz antena telekomunikacyjna na jego szczycie. Mijając co jakiś czas zagajniki kierujemy się na szczyt Granica. Osiągamy go po przejściu około 4.2 km od centrum Piwnicznej-Zdrój.

Trawersujemy go od strony zachodniej. Granica ( 715 m n.p.m.) jest zalesiona i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Po opuszczeniu tego wzniesienia, nasz szlak żółty podąża teraz otwartym terenem, a droga jednostajnie pnie się w górę. Po lewej stronie towarzyszy nam nadal widok na Radziejową oraz Wielki Rogacz a po lewej stronie wyłania się Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.).

Piwniczna Zdrój - Zawodzie fot. beskidsadecki.eu
Mijamy kolejne polany oraz małe zagajniki. Po przejściu około 2.0 km od Granicy docieramy do kolejnego szczytu - Groń ( 822 m n.p.m.). Groń jest to mało wybitny garb w grzbiecie. Wznosi się nad miejscowościami Kokuszka i Łomnica. Stoki wschodnie są zalesione, grzbiet i stoki zachodnie są częściowo bezleśne. Szlak żółty, począwszy od szczytu Groń widzie głównie lasami. Trasa zaczyna ostro wspinać się do góry. Po około 1.9 km od szczytu dochodzimy do szerokiej polany Jesionowej, gdzie znajduje się ciekawy pod względem widokowym punkt na szlaku. Można stąd podziwiać panoramę na obydwie strony grzbietu Pasmo Jaworzyny. Na prawo stromo opadają stoki gronia, a na lewo widać Zadnie Góry ( 968 m n.p.m.) oraz Makowicę ( 948 m n.p.m.). Dalej idziemy przez rzeki las bukowy. Wspinamy się łagodnie grzbietem dochodząc do małej polanki, z której widać Niemcową ( 963 m n.p.m.) oraz Wielki Rogacz ( 1182 m n.p.m.), widoczne po drugiej stronie doliny Popradu.

Widok z żółtego szlaku na szczyt Granica fot. Jerzy Opioła
Docieramy do Szałasy Jarzębackie ( 822 - 1012 m n.p.m.) Polanę porasta bogata w gatunki flora roślin kwiatowych. Jeszcze w 2008 była użytkowana. Stoi na niej jeden dobrze zachowany szałas. Z polany roztacza się szeroka panorama widokowa na stronę wschodnią, południową i zachodnią.

Szlak lekkim łukiem cały czas skręca w prawo. Poruszamy się lasem świerkowym mijając kilka małych śródleśnych polan. Znaki żółte kierują się po dość dużym wyrównaniu terenu w prawo, przez las bukowy. Docieramy w końcu do Przełęcz Bukowina ( 993 m n.p.m.). Znajduje się ona pomiędzy szczytami: Hala Pisana ( 1044 m n.p.m.) i nie mającym nazwy wierzchołkiem o wysokości 1012 m n.p.m. Po kilku minutach docieramy do Hala Pisana ( 1044 m n.p.m.). Wierzchołek jest punktem widokowym na wschodnią i południową stronę. Wielka polana, od dawna już nieużytkowana, zarasta stopniowo borówczyskami i lasem.

Przełęcz Bukowina fot. kos.moni

#2. Pisana Hala - Makowica (Zadnie Góry)

Pisana Hala - Makowica (Zadnie Góry) Idąc uważnie po lewej stronie przy szlaku, na drzewie, można znaleźć tabliczkę upamiętniającą śmierć od porażenia piorunem Lecha i Danutę Rudolfów w roku 1961. Z samej Hali Pisanej można podziwiać widoki w południowo wschodnich kierunkach. Przed nami następna z ciekawych hal Hala Jaworzyna ( 840 - 969 m n.p.m.) z kapliczką. Po pół godzinie od Hali Pisanej natykamy się na małą przełęcz do której schodząc przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.
Docieramy do styku rozstaju szlaków do Barcic (niebieski szlak) oraz do Nowego Sącza (zielony szlak). Rozstaje znajduje się w okolicach szczytu Zadnie Góry.

Hala Jaworzyna fot. beskidsadecki.eu

#3. Makowica (Zadnie Góry) - Rytro

Makowica (Zadnie Góry) - Rytro Stąd do Schronisko Cyrla ( 844 m n.p.m.)jest już tylko 15 minut. W tej Chacie Górskiej warunki noclegowe ostatnimi laty diametralnie się polepszyły są pokoje z łazienkami. Gospodarze jak zwykle mili i gościnni. Jest to prywatne schronisko na wysokości 844 m n.p.m., którego nazwa wzięła się od nazwy przysiółka Rytra - Cyrla. Schronisko położone jest na polanie na południowym stoku Makowicy. Najbliższym szczytem jest Makowica (948 m n.p.m.). Na wierzchołku wychodnie skalne, usypany z płaskich kamieni kopiec oraz tabliczka informująca nas o wysokości. Schronisko leży na Polana Cyrla ( 830-860 m n.p.m.) na jego południowym zboczu. Początki schroniska to rok 1999 - w zrujnowanym gospodarstwie utworzono punkt gastronomiczny. Oficjalna data rozpoczęcia działalności w obecnej formie to 2001.

Rozdroże pod Makowicą fot. beskidsadecki.eu
Minąwszy schronisko, szlak prowadzi rzadkim lasem, miejscami po niewielkich płytach skalnych. Po 20 - 30 minutach docieramy do rozległej polany z piękną panoramą na dolinę Popradu oraz Pasmo Radziejowej i Jaworzyny. W tym miejscu zaczyna się niebieski szlak gminny do Młodowa. Nasze znaki skręcają w prawo i sprowadzają nas polaną na powrót do lasu. Końcowa część szlaku jest dość stroma, toteż po deszczu bądź w przypadku opadów śniegu lub oblodzenia należy zachować ostrożność. Docieramy do Rytra stając u podnóży wzgórza zwieńczonego ruinami zamku obronnego (dotarcie do ruin możliwe w niecałe pół godziny jest nieoznakowaną ścieżką, której przebieg wskazują nieliczne drogowskazy). Rytro jest położone w dolinie Popradu, jest to mała nastawiona głównie na turystykę osada. Po zejściu do pierwszych zabudowań szlak czerwony prowadzi drogą asfaltową, przechodzi przez rzekę i dochodzimy do węzła szlaków przy dworcu kolejowym.

Schroniska Cyrla fot. Pudelek (Marcin Szala)
Hala Pisana fot. gosper.flog.pl/Hala Pisana fot. gosper.flog.pl/
Hala Pisana-pomnik Adama Kondolewicza ps. Błysk fot. tadeusz dziedzinaCHala Pisana-pomnik Adama Kondolewicza ps. Błysk fot. tadeusz dziedzinaC
Hala Pisana fot. tadeusz dziedzinaCHala Pisana fot. tadeusz dziedzinaC
Piwniczna - Hala Pisana fot. weekends.plPiwniczna - Hala Pisana fot. weekends.pl
Piwniczna - Hala Pisana fot. weekends.plPiwniczna - Hala Pisana fot. weekends.pl
Cyrla - fot. weekends.plDom Cyrla - fot. weekends.pl