Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Żegiestów - Pusta Wielka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Żegiestów - Pusta Wielka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Żegiestów - Pusta Wielka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą - szlak ten jest oznaczony kolorem niebieskim. Rozpoczyna się w miejscowości Żegiestów-Zdrój. Początkowy punkt znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 971: >Piwniczna-Zdrój - Muszyna - Krynica-Zdrój. Trasa wiedzie na szczyt Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.) mijając Stawiska ( 759 m n.p.m.), Trzy Kopce ( 687 m n.p.m.), przysiółek Palenica. Po minięciu szczytu Pusta Wielka szlak niebieski wiedzie na Polanę Wyżne Młaki ( 929 m n.p.m.) i dalej do Schroniska Bacówki PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.). Szlak ten jest oznaczony jako łatwy charakteryzujący się znikomą trudnością i dostępny jest nawet dla niewprawnych piechurów. Wiedzie przez nawierzchnię brukową, asfaltową jak i również przez mniej utwardzone ścieżki bite i drogi szutrowe.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Żegiestów - Pusta Wielka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Opis szlaku Żegiestów - Pusta Wielka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą

#1. Żegiestów - Pusta Wielka

Żegiestów - Pusta Wielka Szlak niebieski rozpoczyna się w miejscowości Żegiestów-Zdrój. Początkiem naszej wyprawy będzie przystanek autobusowy, do którego dotrzeć możemy z Krynicy-Zdrój, Muszyny lub Nowego Sącza. Znajduje się on przy drodze wojewódzkiej nr 971: Piwniczna-Zdrój - Muszyna - Krynica-Zdrój. Droga wojewódzka wije się wraz z rzeką Poprad wraz z granica państwową. Początkowy odcinek pokonujemy w kierunku wschodnim, drogą asfaltową. Kierujemy się do źródła wody mineralnej "Anna".

Po minięciu kościoła szlak skręca w lewo w kierunku północnym. Wkraczamy teraz w nieczynną część uzdrowiska. Szlak wiedzie przez stary tunel, prowadzący pod gmachem wielkiego pustostanu. Przechodzimy przez dziedziniec betonowego kolosa. Jest to nieczynny stary dom zdrojowy, który został wybudowany w latach dwudziestych XIX wieku. Poruszamy się starą drogą pamiętająca dawną świetność uzdrowiska. Po obydwu stronach mijamy szereg nieczynnych i zrujnowanych już budynków z dawnego uzdrowiska. Łagodnie szlak wiedzie do góry, powoli zakręcając szeroki łuk. Droga ustępuje wąskiej ścieżce. Docieramy do nieczynnego źródła "Anna".

Na Pustej Wielkiej(1060 m n.p.m.) fot. Jerzy Opioła


Następnie szlak wiedzie w kierunku szczytu Stawiska ( 759 m n.p.m.). Podejście na ten szczyt początkowo wiodło inną ścieżką - omijając szlak od strony wschodniej. Jednakże po ulewnych, które wystąpiły w 2010 roku stary szlak uległ jednak poważnemu uszkodzeniu. Wyznaczono obejście szczytu od strony zachodniej. Jednakże należy uważać pokonując ten odcinek, gdyż jest on podobnie stromy jak poprzedni, jak i w większości Beskidzkich szlaków, podejście na Stawiska jest bardzo ostre. Przechodzimy lasem w otoczeniu stromych, skalnych ścianek, mijając wychodnie skalne. Docieramy do szczytu po przejściu około 2.5 km. Tuż po sąsiedzku mijamy równocześnie szczyt Trzy Kopce ( 687 m n.p.m.)

Po minięciu szczytów szlak zmienia kierunek na północno - wschodni. Poruszamy się cały czas gęstym lasem. Jesteśmy pozbawieni widoków. Znajdujemy się w okolicach rozległych polan, na które trafiamy po paru minutach. Możemy wreszcie podziwiać rozległe panoramy. Znajdujące się tutaj drewniane ławki sprawiają, iż jest to doskonałe miejsce na odpoczynek. Okolice tych polan oraz przyległych szczytów zwane są potocznie Górami Milickimi. Nasz szlak wyprowadza nas po paru minutach na bardzo rozległą halę. Znajdują się na niej używane również dzisiaj drewniane szałasy. Docieramy do przysiółka Palenica, gdzie nasz szlak niebieski krzyżuje się z czerwonym gminnym szlakiem z Żegiestowa-Zdrój do Szczawnika.

Widok z Pustej Wielkiej na Tatry
Po minięciu polan w Żegiestowie - Palenicy docieramy do linii lasu. Jesteśmy na około 5 km trasy. Po minięciu szlabanu na końcu przysiółka Palenica rozpoczynamy podejście na Pustą Wielką. Wędrujemy ponad pół godziny w kierunku północnym wąską, leśną ścieżką. Będąc około 1 km przed szczytem Pusta Wielka do naszego szlaku niebieskiego dochodzi szlak żółty z Żegiestowa-Zdrój. Nasza ścieżka jest dość stroma. Podłoże jest kamieniste co dodatkowo utrudnia wspinanie się do góry. Konsekwentnie pokonujemy podejście i docieramy w końcu na szczyt Pusta Wielka (1060 m.n.p.m.). Przed samym szczytem znajduje się rozległa, częściowo już zarastająca polana. Pokonaliśmy około 7.0 km od Żegiestowa-Zdrój. Szlak niebieski jednak nie dociera na sam wierzchołek. Aby się tam dostać należy opuścić szlak i skierować się w stronę północną. Poruszać się możemy wydeptaną ścieżką, która jest dobrze widoczna i oznaczona przez stary drewniany drogowskaz. Podejście tą ścieżką zajmuje kilka minut. Dotarcie do wychodni skalnej, na której znajduje się metalowy punkt pomiarowy. Do niego przyczepiona jest tabliczka informująca nas o wysokości i o tym, iż znajdujemy się na szczycie Pusta Wielka W partii szczytowej znajduje się węzeł szlaków z Żegiestowa.

Okolice przysiółka Palenica
Pusta Wielka (1061 m.n.p.m.) znajduje się w bocznym, najdłuższym grzbiecie Pasma Jaworzyny. Grzbiet ten odbiega od Runka (1080 m) w południowo-zachodnim kierunku i poprzez Jaworzynka (1001 m), Pustą Wielkąi Zubrzy Wierch (870 m) opada do doliny Popradu w Żegiestowie-Zdrój. Pusta Wielka jest zalesiona, ale pod jej wierzchołkiem, na południowej stronie znajduje się duża, zarastająca polana. Polany, ale poza szlakiem znajdują się również na stokach zachodnich. Na opadających do Szczawnika stokach wschodnich znajduje się duża polana z wyciągami narciarskimi. Ponadto szczyt znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i wchodzi w skład Rezerwatu przyrody Wierchomla ( 25,37 ha). Rezerwat chroni starodrzew bukowo-jodłowy oraz piaskowcowe skałki. W pobliżu znajduje się nieduża grota, która umiejscowiona jest w skałach i ma około 3 metry długości. Szczyt oznaczony jest tabliczką z napisem Pusta Wielka.

Pusta Wielka

#2. Pusta Wielka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Pusta Wielka - Bacówka PTTK nad Wierchomlą

Po puszczeniu szczytu Pusta Wielka, szlak niebieski kieruje nas w stronę naszego celu, czyli Schronisko Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.). Początkowo poruszamy się przez polanę, która szybko ustępuje gęstemu lasowi. Ścieżka prowadzi na przez młody las i zarośla. Jest ona dość wąska. Nasz szlak podąża wciąż ze szlakiem żółtym. Po około 700 metrach docieramy do szczytu Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.). Zachodnie stoki Jaworzynki opadają do doliny Wierchomlanki, wschodnie do doliny potoku Szczawnik. Sam wierzchołek i grzbiet południowy są zalesione, ale duża część stoków to łąki i dzięki temu okolice Jaworzynki są widokowe. Łąki rozciągają się na jej północnym grzbiecie, na stokach zachodnich aż do dna doliny Wierchomlanki, a częściowo również na stokach wschodnich. Na grzbiecie po północnej stronie Jaworzynki znajduje się murowana kapliczka pod Jaworzynką. Kryta jest dachem z gontów i zamykana żeliwną furtką. Jest to wyremontowana łemkowska kapliczka. Znajduje się przy niej skrzyżowanie szlaków turystycznych. Często odpoczywają tutaj turyści. Dobry punkt widokowy.

Bacówka na Wierchomli

Poruszamy się cały czas na północ szlakiem niebieskim. Zaraz po przejściu przez szczyt Jaworzynki, szlak żółty, który nam towarzyszył od dłuższego czasu odbija w prawo, w stronę miejscowości Szczawnik. Docieramy do górnej stacji kolejki z Wierchomla Wielka i Mała. Tutaj również dołącza do nas szlak czerwony, który jest łącznikiem z rozwidleniem szlaków, które minęliśmy paręset metrów wcześniej, a Wierchomlą. Poruszamy się teraz rozległym, widokowym grzbietem, mijając po drodze polany: Polana Długie Młaki ( 1061 - 1080 m n.p.m.) oraz Polana Wyżne Młaki ( 929 m n.p.m.) . Po 30-40 minutach od opuszczenia szczytu Jaworzynka i przejściu około 5.0 km od szczytu Pusta Wielka docieramy do Schroniska Bacówki PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.).

Bacówka PTTK nad Wierchomlą usytuowana jest na wysokości 895 m n.p.m., na rozległej polanie nad Wierchomlą, której stoki opadają do doliny Małej Wierchomlanki. Z polany rozciągają się widoki na pasmo Radziejowej i - przy dobrej widoczności - na Tatry. Bacówka działa od 1978 roku. W pobliżu znajduje się Rezerwat przyrody Lembarczek ( 47 ha), w którym objęto ochroną buczynę karpacką. Panorama z Bacówki nad Wierchomlą fot. Pudelek (Marcin Szala)

Polana Długie Młaki fot. beskidsadecki.eu