Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Ciuciubabka w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Ciuciubabka

"Ciuciubabka" w Nowym Sączu - znajdująca się w okolicach dworca PKS, obok rektoratu Państwowej wyższej Szkoły Zawodowej obecnie jest wykorzystywana na siedzibę Zespołu Szkół Medycznych. Ma tutaj również siedzibę Instytut Ekonomiczny PWSZ. Od ponad stu lat budynek służy wyłącznie edukacji. Nazwa wywodzi się od płaskorzeźby "Ciuciubabki", która przytwierdzona jest nad głównym wejściem.
GPS: N 49° 37' 7.238'' E 20° 41' 41.831''
Aleje Wolności 61, Nowy Sącz

Opis Ciuciubabka w Nowym Sączu

Zabytkowa płaskorzeźba przedstawia twarz, która ma zakryte oczy. W ostatnich latach cała wieżyczka, na której znajduje się dzieło przeszła gruntowną renowację, dzięki pomocy grupy alpinistów z Klubu Wysokogórskiego. Sam budynek "Ciuciubabki" powstał w latach 1905-1970. Projektantem był wybitny architekt pochodzący z Sądecczyzny - Zenon Adam Remi. Prace budowlane nadzorowali sławni w tych czasach budowlańcy: Michał Serafin, Jędrzej Czuba, Konstanty Aleksander.

Plan przewidywał zbudowanie trójskrzydłowego budynku, który był zwieńczony wieżyczkami na obydwu narożnikach. Budowla miała być stylizowana w stylu zakopiańskim z domieszka stylu secesyjnego. Początkowo wnętrza zajmowały cztery szkoły: męski im. Stanisława Konarskiego i Staszica oraz żeńskie im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej i im. św. Barbary.

Ciuciubabka