Szlak Cerkwi Łemkowskich
Jest to dawna cerkiew greko - katolicka znajdująca się ma terenie gminy Krynica Zdrój w miejscowości Tylicz na Muszynka na Szlaku Cerkwi Łemkowskich w Beskidzie Sądeckim. Obecnie jest to kościół cmentarny rzymskokatolicki. Została wybudowana w latach 1738 - 1744, przebudowana w 1930 roku. Podobnie jak pozostałe cerkwie na szlaku, wzniesiono ją w typie sakralnego budownictwa zachodnio - łemkowskiego.
Cerkiew w Tyliczu istniała już pod koniec XVI wieku, jednak wygląd obecnej cerkwi został uformowany w czasie przebudowy w 1780. Przebudowa wymagana była dwa stulecia później po tym, gdy pierwsza świątynia została doszczętnie zniszczona przez pożar. Cerkiew św. Kosmy i Damiana jest zbudowana całkowicie z drewna o konstrukcji zrębowej w typie sakralnego budownictwa zachodnio - łemkowskiego. Jest ona trójdzielną budowlą o ścianach oszalowanych i wzmocnionych lisicami. Cerkiew wieńczą trzy wieże, zakończone baniastymi hełmami. Ponad przedsionkiem zbudowano wieżę o konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach. Posiada ona zdwojony drewniany hełm o podstawie namiotowej, wraz z ślepą latarnią i kopułką oraz kuty krzyż.
Cerkiew posiada jedną nawę, która nakrywa łamany dach namiotowy. Do nawy przy ikonostasie przylegają dwa, cechujące wschodnią architekturę cerkiewną, pomieszczenia dla śpiewaków. Nazywają się one kriłosy i nigdzie indziej na Łemkowszczyźnie ich nie można znaleźć. Obecnie pełnią one funkcje kaplic bocznych. Nad prezbiterium znajduje się dach wielopołaciowy. Nadproże portalu głównego wykonane w kształcie łuku o wykroju tzw. oślego grzbietu. Po obydwu stronach nawy cerkwi znajdują się dwie kaplice boczne.
DK75 19, 33-383 Tylicz
GPS: 49°23'43.5"N 21°01'41.6"E