Loading...
BESKID SĄDECKI - Leśny savoir-vivre - porady

Leśny savoir-vivre

Wizyta w lesie to czas spędzony w poczuci natury, ucieczka od hałasu oraz zgiełku miasta. To również niższa temperatura latem, więcej cienia oraz co najważniejsze duża ilość świeżego powietrza. Spędzanie wolnego czasu na łonie leśnym zobowiązuje jednak nas - gości w świecie roślin i zwierząt do uszanowania tego królestwa. Dlatego warto przestrzegać kilku zasada leśnego savoir-vivre.


  • Auto zostaw na parkingu
  • Pies w lesie - tylko na smyczy
  • Nie rozpalaj ognisk
  • Nie hałasuj
  • Nie ingeruj w naturalny ekosystem lasu
  • Zabierz tylko wspomnienia
  • Co przyniesione to odniesione
  • Auto zostaw na parkingu

    Udając się na wycieczkę do lasu bardzo często podjeżdżamy samochodem. W Beskidzie Sądeckim nie brakuje dróg asfaltowych, które docierają dość głęboko w las. Wiele dróg jest utwardzonych i nadaje się do wjazdu samochodów osobowych. Na terenie samych kompleksów leśnych utworzono również drogi gruntowe, utwardzone - służyć one powinny jedynie służbom leśnym, nadleśnictwu, straży pożarnej. Wiele dróg kończy się znakami zakazu wjazdu i poruszania się samochodów - uszanujmy takie zakazy. Nadleśnictwa starają się tworzyć parkingi leśne na końcach dróg publicznych, aby zachęcić tym sposobem do odwiedzenia lasu. Parkingi można znaleźć na każdej mapie oraz na stronach nadleśnictwa do którego należy teren.

    Pies w lesie - tylko na smyczy

    Wprowadzanie naszych pupili do lasu, czy to psów czy kotów to naturalna rzecz człowieka - stanowią w końcu członków rodziny. W środowisku las nie jest ich naturalnym miejscem życia, dlatego gdy już musimy zabrać naszego ulubieńca w gościnne tereny leśne, pamiętajmy o trzymaniu zwierząt na smyczy czy zakładaniu kagańców. Niestosowne jest również puszczanie zwierząt samopas - stanowi to zagrożenie dla nich samych ale również może być przyczyną zmian w środowisku leśnym. Zabezpieczajmy również naszych pupili przed mieszkańcami lasów, zwłaszcza tymi najmniejszymi - kleszczami, komarami czy węzami.

    Nie rozpalaj ognisk

    Biwakowanie i rozpalanie ognia w obszarze leśnym jest dozwolone jedynie w wyznaczonych i przystosowanych do tego miejscach. Dotyczy to również strefy w odległości około 100 metrów od granicy lasu. Palenie papierosów podczas wędrówki również jest niepoprawne a rzucony niedopałek może narobić takich samych szkód jak rozpalone ognisko. W miejscach dozwolonych pamiętaj o wygaszeniu ogniska, możesz użyć wody a jeżeli jej nie masz to na tlące się resztki ogniska przysyp cienką warstwę ziemi czy piasku.

    Nie hałasuj

    Las to miejsce relaksu, a relaks kojarzy się najczęściej z wyciszeniem i spokojem. Zakłócając te dwa elementy nie tylko szkodzimy innym osobom przebywającym w lesie ale głównie jego mieszkańcom - dzikim zwierzętom. Nie po to jechaliśmy czy przyszliśmy do lasu w celu zaznania spokoju, żeby samemu go zakłócać. Najlepszym hałasem w lesie jest sam las.

    Nie ingeruj w naturalny ekosystem lasu

    Soczyste owoce leśne, grzyby, piękne rośliny? Tak, to dobra lasu i jego mieszkańców. Czy my jesteśmy mieszkańcami tego królestwa? Zostawmy to co nie nasze prawowitym właścicielom. Każde zwierze potrzebuje korzystać z dóbr swojego domu. Dokarmianie lub zostawianie "ludzkich" przekąsek zwierzętom może zaszkodzić. Zabierajmy ze sobą przyniesione a niedojedzone resztki. Zwierzęta poradzą sobie doskonale bez ludzkiego pokarmu.

    Zabierz tylko wspomnienia

    Przeżywanie chwil relaksu i odpoczynku w lesie to wartość dodana każdego pobytu. Pamięć człowieka potrafi długo magazynować pozytywne doznania. Współczesna technika pozwala zatrzymać część tych wspomnień w postaci zdjęć, filmów, nagrań. Wszystko co leśne i namacalne powinno pozostać w lesie.

    Co przyniesione to odniesione

    Mamy siłę przynieść do lasu pełen plecak czy torbę dobroci czy rzeczy potrzebnych do spędzenia czasu w lesie? Powinniśmy również mieć siłę wyniesienia tego z powrotem. Las nie jest dobrym miejsce do przypadkowego "gubienia" ludzkich wynalazków. A jeżeli ktoś myślał inaczej i porzucił coś swojego w lesie, podnieśmy to jeżeli zrobiło się nam miejsce i wynieśmy to dla naszego wspólnego dobra.

    Forest icons created by monkik - Flaticon