Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Ulica Jagiellońska w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Ulica Jagiellońska

Ulica Jagiellońska w Nowym Sączu - to miejsce, które trudno pominąć podczas odwiedzin miasta. Jest ona najbardziej reprezentacyjną ulica w mieście, a jej północna część jest wyłączona z ruchu samochodowego. Jest to odcinek tak zwanego traktu węgierskiego, i tak też była ona wcześniej nazywana.
GPS: 49°37'27.1"N 20°41'31.6"E

Opis Ulica Jagiellońska w Nowym Sączu

Po obydwu jej stronach znajdują się szeregi budynków, różnego koloru o eklektycznym, secesyjnym oraz modernistycznym wyglądzie. Ta ostatnia dominuje wśród budynków, które powstawały na przełomie XIX i XX wieku. Budynki z tego okresu charakteryzują się swobodną kompozycją, licznym dodatkami takimi jak figury podtrzymujące balkony czy też płynne wijące się linie. Secesja to styl, w którym właśnie dominują cechy asymetrii, stylizacji a w szczególności dekoracyjności ( tutaj motywy roślinne ).

Obecna ulica Jagiellońska swoją nazwę nosi od 1885 roku. Już na samym początku XX wieku była jedyną ulicą rozświetlaną największa ilością latarni naftowych - ponad 100, które były codzienne obsługiwane przez stróżów nocnych. Pierwotnie wszystkie budynki były parterowe, teraz kamienica mają po 2-3 kondygnacje.

Ulica Jagiellońska w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu
1924 r. współcześnie 1917 r.