Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Willa Barbackiego w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Willa Barbackiego

Willa Barbackiego w Nowym Sączu - to eklektyczny budynek przy ul. Jagiellońskiej 60 pochodzący z początku XX wieku. Projektantem budynku był Jan Peraś, który zapoczątkował budowę w 1905 roku. Od samego początku willa była siedzibą wielu znakomitych artystów. Pierwszymi najemcami willi po wybudowaniu była rodzina Ritterów, która dostała parcelę, na której powstał budynek od pochodzących z Czech Kirschanków.
GPS: N 49° 37' 1.514'' E 20° 41' 41.005''
ul. Jagiellońska 60, Nowy Sącz

Opis Willa Barbackiego w Nowym Sączu

Frontowe pokoje willi w latach 1923-1941 zajmował Bolesław Barbacki, który był wybitnym portrecistą i wybrańcem wielu ówczesnych muz. Założył on również teatr oraz szkolę przemysłową. W późniejszych latach był również prezesem "Sokoła" a także budowniczym nieistniejącego już boiska Starej Sandecji. W najobszerniejszym pokoju znajdującym się w willi urządził on swoją pracownię, zaprowadzając również światło elektryczne do całego budynku. Jego dzieła pozwoliły utrzymać i zaopatrzyć mieszkańców całej willi.

Willa Barbackiego w Nowym Sączu fot. agapal
W czasach międzywojennych tradycją stało się w mieście zamawianie portretów malowanych przez pana Balka, jak nazywano Barbackiego. Portretował również poczet generałów Polskich, jednakże wojna przerwała to monumentalne przedsięwzięcie. Ostatnią pracą jaką wykonał Bolesław Barbacki był portret Niny Szafranówny. Niemcy rozstrzelali artystę 21 sierpnia 1941 roku. Szczątki Barbackiego po ekshumacji pochowano ponownie w 1945 roku w pobliżu rodzinnej willi "Marya", we wspólnej mogile Bohaterów Ziemi Sadeckiej przy al. Wolności.

W 1964 Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych urządziło w willi Barbackiego niewielką wystawę. Od 1991 roku budynek podlega Małopolskiemu Centrum Kultury "Sokół". Przystosowało ono wnętrza budynku od ekspozycji, które przedstawiają obrazy najznakomitszego jej mieszkańca. Odbywają się tutaj również okolicznościowe koncerty oraz liczne spotkania artystyczne.

Olga Semenowicz - Boleslaw Barbacki - 1938Olga Semenowicz - Boleslaw Barbacki - 1938
Nina Szafranówna - Boleslaw Barbacki - 1941Nina Szafranówna - Boleslaw Barbacki - 1941
Zosia Świrska - Boleslaw Barbacki - 1924Zosia Świrska - Boleslaw Barbacki - 1924
Portret chłopca - Boleslaw Barbacki - 1941Portret chłopca - Boleslaw Barbacki - 1941