Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Oficyna Raczków

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Oficyna Raczków

Oficyna Raczków w Starym Sączu - znajdująca się przy Rynek 21 budowla składa się z dwóch pięter, którego najbardziej atrakcyjną częścią jest sień z niezwykłym wystrojem oraz podwórko i oficyna. Cały wystrój wnętrza, składający się na fantazyjne malowidła naścienne oraz sufitowe zostawił tutaj Józef Raczek. Jest on także autorem rzeźb wykonanych z drewna, które stoją w podwórku Oficyny.
GPS: N 49° 33' 51.318'' E 20° 38' 8.495''
ul. Rynek 21, Stary Sącz

Opis Oficyna Raczków w Starym Sączu

Początkowo budynek przy ulicy Rynek 21 zajmowany był przez zajazd z karczmą. Prowadzony był on w II połowie XIX wieku przez Warzyńca Cyconia, ówczesnego burmistrza Starego Sącza, urzędującego w latach 1878-1882. Następnym właścicielem był pochodzący z Czech Józef Straka, który po wykupieniu obiektu nadbudował go i otworzył restauracje oraz hotel "Szczawnicki". Działał on w początkowych latach XX wieku.

Józef Raczek, którego dzieła zdobią obecnie budowlę był znanym działaczem społecznym, który tworzył amatorskie dzieła. Wprowadził się on do Oficyny w latach 70 ubiegłego wieku. Stary Sącz był jego rodzinną miejscowością, stąd decyzja o zamieszkaniu tutaj. Mieszkał w pokoju, który nazwał "Pod muzami", a jego gośćmi byli głównie miejscowi twórcy ludowi. Poza działalnością plastyczną, Józef Raczek zajmował się kręceniem filmów, fotografowaniem a nawet pisaniem wierszy. Produkował nawet wino własnej roboty, wykorzystując do tego głóg oraz dziką różę.

Oficyna Raczka fot. CENTRUM KULTURY I SZTUKI IM. ADY SARI W STARYM SĄCZU
Jego głównym inspiratorem był znany krynicki artysta - Nikifor. Wiele obrazów nosi ślady naśladownictwa Nikifora. Nawet styl życia świadczył o dużym przywiązaniu do kultury regionu - poruszał się po mieście w płaszczu Lachów Sądeckich. Sam Raczek zamienił cały dom w wielką galerię, która pokazywała i sławiła burzliwe dzieje miasta i terenu Sądecczyzny. Jego malowidła na ścianach i suficie uznaje się na najstarsze murale w tej części Karpat.

Oficyna Raczków Fot. MIGA
Oficyna Raczków Fot. MIGAOficyna Raczków Fot. MIGA
Oficyna Raczków Fot. MIGAOficyna Raczków Fot. MIGA