Beskid Sądecki
Beskid Sądecki - Stary Sącz
Budynek Urzędu Miasta
, jest to budynek z kompleksu pofranciszkańskiego, zlokalizowany przy ulicy Stefana Batorego 25, tuż za Budynkiem Sokoła (Batorego 23). Począwszy od 1831 budynek stał się własnością władz miasta i pełnił funkcję urzędową. Podczas remontu sali posiedzeń odkryto kamienny element, który przedstawiał dłonie ze stygmatami zwieńczone krzyżem. Delikatnie został odkuty i przekazany konserwatorowi zabytków i historyków. Jest to symboliczny herb zakonu franciszkanów. Dokładniej mówiąc klasztoru I reguły franciszkańskiej Braci Mniejszych.
Budynek Urzędu Miasta został wybudowany na miejscu znajdującego się tutaj, do 1830 roku, składu solnego. Przez kolejne 4 lata, aż do 1834 roku mieścił się tutaj szpital choleryczny. Historycy twierdza, że już wtedy w bocznej ścianie budynku, pod grubą warstwą tynku znajdował się kamienny element z herbem. Był on ukrywany przed Austriakami.
Po rozebraniu spichlerza solnego i wybudowaniu w połowie XIX wieku siedziby miasta umieszczono z powrotem kamienny herb. Fundamenty budynku urzędu mogą skrywać inne dokumenty materialne pochodzące z bogatej historii klasztoru franciszkanów i miasta Starego Sącza.
ul. Batorego 25, 33-340 Stary Sącz

Zabytki Starego Sącza
Copyright pawelkarns@2022, Designed byAlpha Studio 01.07.2023 Źródła: wikipedia.org na licencji: CC BY-SA 4.0