Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Winna Góra

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Winna Góra

Winna Góra to wzniesienie już na terenie Nowego Sącza, na terenie dzielnicy Biegonice, na wylocie w kierunku Starego Sącz / Piwnicznej. Jej wysokość to 353 m.n.p.m., roztacza się z niej doskonała panorama na Stary Sącz i Nowy Sącz. W pobliżu znajduje się ujście Popradu do Dunajca, stąd wzniesienie było wykorzystywane pod X - XVIII wieczny gród, znajdujący się w jej północno - zachodniej części.
GPS: N 49° 34' 40.913'' E 20° 39' 32.778''

Opis Winna Góra w Starym Sączu

Historia nazwy wzniesienia Winna Góra odnosi się do tego, iż było to miejsce, w którym wieszano winnych zbrodniarzy. Inna, bardziej prawdopodobna wersja opiera się na wykorzystaniu południowych stoków pod uprawę winorośli. Szczyt jest bardzo łatwo dostępny. Prowadzi na niego kilka ścieżek, a jedna z nich po dość ciekawym terenie, przebiegając przez głęboki jar. Na szczycie znajdują się resztki wieży triangulacyjnej oraz drewniany krzyż z 1934, który upamiętnia 1900 - lecie śmierci Jezusa. Obydwa obiekty są widoczne z dość dużej odległości.

Winna Góra od strony południowej fot. szkieletek - eksploratorzy.com.pl
Gród, który miał znajdować się na Winnej Górze zajmował około 4 ha powierzchni. Dookoła niego znajdowały się dwa pierścienie stworzone z wałów ziemnych o konstrukcji rusztowej. Stanowiły one funkcję obronną, mając 6 metrów wysokości i 8 szerokości. Całości elementów obronnych dopełniała 3-metrowej szerokości fosa. Gród spełniał również funkcje patrolowe dla przebiegającego w pobliżu traktu handlowego na południe. Podczas prac wykopaliskowych znaleziono liczne ślady istnienia grodu: siekierka i drapak z jaspisu radiolarytowego, pochodzącego z okresu neolitycznego ( 1100 - 900 p.n.e.). Obecnie nie ma żadnego śladu po grodzie. Oczywiście natrafiono na Winnej Górze także na fragmenty ceramiki pochodzącej z czasów tzw. "kultury łużyckiej", co interpretuje się zwykle jako dowód na istnienie w tym miejscu osady otwartej już na przełomie epoki brązu i żelaza.

Szczyt Winnej góry to doskonały punkt obserwacyjny. Rozciągają się tutaj panoramy na Beskid Sądecki, Pasmo Radziejowej i cały Nowy Sącz i Stary Sącz. Od strony rzeki znajduje się nieczynny kamieniołom, z którego kamień posłużył przy budowie biegonickiego kościoła.

Widok na Szczyt, w tle Nowy Sącz, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.pl
Na szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.plNa szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.pl
Na szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.plNa szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.pl
Na szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.plNa szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.pl