Loading...
BESKID SĄDECKI - Trasa edukacyjna Gaboń - Przehyba

Szlaki spacerowe Beskidu Sądeckiego

Trasa edukacyjna Gaboń - Przehyba

Trasa edukacyjna Gaboń - Przehyba to 7-kilometrowa trasa, która wiedzie na jeden z wyższych szczytów Beskidu Sądeckiego - Przehybę ( 1175 m n.p.m.). Początkowy punkt to parking przy gajówce w miejscowości Gaboń, na którym można bezpłatnie zostawić samochód. Trasa wiedzie przez tereny leśnictwa Gaboń, po drodze wykorzystywanej przez nadleśnictwo. Trasa jest wygodna i często odwiedzana przez turystów. Wiedzie po nawierzchni asfaltowej, a status drogi wewnętrznej sprawia, że ruch samochodów jest praktycznie niewystępujący. Kończy się tuż przy maszcie telekomunikacyjnym na szczycie Przehyby.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Trasa edukacyjna Gaboń - Przehyba

Trasa edukacyjna Gaboń - Przehyba

Droga Gaboń - Przehyba Początkowy odcinek, świetnie wkomponowany w leśną scenerię ukazuje nam bogactwo Lasów Państwowych. Na trasie podejścia nie są zbyt wymagające, dostosowane do praktycznie każdej grupy wiekowej. Poza kilkoma bardzie stromymi odcinkami pokonania tej trasy nie nastręcza żadnych problemów. Wygodna, asfaltowa droga z licznymi stolikami, ławkami oraz wiatami sprawia, że nawet dla bardziej zmęczonych, znajdą się miejsca wytchnienia. Szlak oferuje możliwość jego pokonania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Trasa pozwala na zapoznanie się z fauną i flora lasów, działaniami gospodarczymi leśników na terenach górskich oraz poznanie specyfiki pracy leśnika. Licznie występujące rożnego rodzaju gatunki drzew pozwalają na poszerzenie wiedzy o lesie. Spotkać tutaj możemy takie gatunki drzew jak: lasy łęgowe, topole, graby, jesiony, brzozy i wierzby; licznie występujące gatunki roślin górskich, począwszy od chronionych tutaj storczyków, licznych pierwiosnków, miodników, zawilców, a skończywszy na typowych dla obszaru wysokogórskiego roślinach. Można spotkać tutaj również liczne gatunki zwierząt: sarny, lisy, dziki, zobaczyć latające drapieżniki: myszołowy, jastrzębie i pustułki.

Parking na początku drogi fot. beskidsadecki.eu
Sama ścieżka wyposażona jest w 2 główne, duże tablice informacyjne oraz 10 mniejszych tablic przystankowych. Prezentują one zagadnienia gospodarki leśnej, opisy ochrony przyrody. Wiedzę ta można przyswajać zatrzymując się i korzystając z licznych ławostołów oraz ławek, których dość duża liczba jest ustawiona wzdłóż całej trasy. Po drodze mijamy również ruiny starego wyciągu towarowego, którym kiedyś dostarczano zapasy do Schroniska na Przehybie ( 1150 m n.p.m.). Na 4.6 kilometrze trasy znajduje się taras widokowy, na którym sa ławki gdzie można odpocząć i podziwiać panoramę. Na trasie miniemy również Kamień św. Kingi oraz ołtarz polowy. Czas przejścia w jedną stronę około 3,5 godziny.

Droga na Przehybę fot. beskidsadecki.eu