Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak spacerowy Muszyna - Góra Zamkowa - Muszyna

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak spacerowy Muszyna - Góra Zamkowa - Muszyna

Szlak spacerowy Muszyna - Góra Zamkowa - Muszyna - szlak spacerowy na szczyt Góry Zamkowej w Muszynie, gdzie zlokalizowany został zamek muszyński zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego. Położony jest on w grzbiecie Koziejówka ( 636 m n.p.m.). Długość ścieżki to 2,2 km ( początek i koniec w centrum Muszyny. Krótsza wersja ścieżki to start na ul. Zamkowej w parku "Baszta"

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy pętla Szlak spacerowy Muszyna - Góra Zamkowa - Muszyna

Szlak spacerowy Muszyna - Góra Zamkowa - Muszyna

Ścieżka spacerowa do ruin zamku na Górze Zamkowej w Muszynie rozpoczyna się na ul. Zamkowej, w okolicach skrzyżowania z ul. Nową. Jest to mały skwer obok którego zlokalizowany jest Pensjonat Zamkowy będący dość charakterystycznym budynkiem. Sam skwer otoczony jest licznymi gatunkami krzewów i kwiatów. Sa tutaj między innymi tulipanowce, rododendrony oraz znajdujące się między nimi ławeczki. Początkowo ścieżka biegnie obok kapliczki Matki Boskiej Królowej Polski, która jest znana również jako Matka Boska Dobrej Rady. Sama kapliczka została zbudowana w 1992 roku z inicjatywy fundacji mieszkańca Muszyny, który pozostaje anonimowy ( jego inicjały to: F.Ż.). Według doniesienia, mieszkaniec miał zobaczyć w tym miejscu samą Matkę Boską. Kapliczka jest czczona nieprzerwanie od tego czasu, a co roku, w dniu 3 maja odprawiana jest tutaj msza święta.

Skwer Zamkowy rozpoczynający ścieżkę spacerową
Dalsza część ścieżki podąża w górę w kierunku ruin zamku, wiodąc nas przez las podłożem wyłożonym piaskowcem. Stopnie ułożone są aż do samego szczytu Góry Zamkowej, pozwalając na wygodne wspinanie się. Samo dotarcie zajmuje kilkanaście minut. Do naszych czasów z okazałej budowli dotrwało kilka fragmentów murów od południowej strony oraz sterczyna ściany jednej z wież, znajdująca się w okolicy widocznego nadal przekopu. W okolicach zamku widoczny jest nadal nasyp ziemi, który pełnił rolę gródka. Prawdopodobnie został on wzniesiony przez Bolesława Śmiałego w XI wieku. Został on opuszczony oraz uległ zniszczeniu pod koniec XV wieku.

Baszta fot. rufinp
Południowa część ruin zamku jest ciekawsza, gdyż stoi tam na kamienny postumencie figura Najświętszej Marii Panny. Tradycja ustawiania rzeźb tej postaci sięga roku 1936, kiedy to po raz pierwszy znalazł się wizerunek Marii. Obecna figura została wykonana w 1979 roku z inicjatywy mieszkańców pobliskiej parafii. Cały czas, począwszy od 1936 roku odbywają się tutaj tradycyjne nabożeństwa majowe, gromadząc mieszkańców Muszyny oraz turystów, przebywających aktualnie w uzdrowisku. Cały pozostały plac zamkowy obfituje w ławki oraz altany wypoczynkowe.

Po opuszczeniu ruin zamku kierujemy się ścieżką w stronę północną. Poruszamy się w kierunku Góry Koziejówki. Nasza trasa wiedzie grzbietem wzgórza, mijając wspomniany wcześniej nasyp ziemnego gródka. Na skrzyżowaniu ścieżek skręcamy w lewo, poruszając się teraz drogą, która jest wyłożona kostkami, imitującymi swoim kształtem otoczaki. Po kilku minutach docieramy do źródła wody mineralnej "Anna". Znajduje się ono na ul. Jasnej. Po przejściu przez nowo wybudowany mostek na potoku udajemy się prosto drogą 21-Stycznia aż do samego rynku w Muszynie.

Kaplica Matki Boskiej Królowej Polski, fot. Mariusz Szatkowski