Górskie ABC
Kolory jesieni
Liście na drzewach to nieodłączny element naszych beskidzkich lasów. Znikają w porach zimniejszych aby pojawić się z nadejściem wyższej temperatury. Odpowiadają za fotosyntezę, czyli wytworzenie pokarmu dla rośliny z udziałem dwutlenku węgla oraz promieni słonecznych.
Gdy promieni słonecznych zaczyna brakować, temperatura spada, to procesy życiowe drzew spowalniają, a one same pozbywają się liści.
Dlaczego drzewo zrzuca liście ???
Dlaczego drzewo iglaste nie zrzuca igieł ???
Powód braku etapu zrzucania igieł przez drzewa iglaste jest bardzo prosty: liście w formie igieł mają większą ochronę. Składa się na nią kilka rzeczy:
- mała powierzchnia samej igiełki;
- mniejsza liczba aparatów szparkowych, a to przez nie następuje wyparowywanie wody;
- igiełki są pokryte specjalnym woskiem wytwarzanym przez drzewo iglaste oraz posiadają skórkę;
- drzewo iglaste pozbywa się ze swoich igieł wody przed zimą, przez co nie może ona zamarznąć w środku.
Źródło: https://www.lasy.gov.pl/pl
Forest icons created by monkik - Flaticon

