Loading...
BESKID SĄDECKI - Naukowcy zbadali kolonie podkowca małego

Naukowcy zbadali kolonie podkowca małego

Chiropterolodzy z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" z Wrocławia, przy gościnnej obecności naukowców z Wielkiej Brytanii i Irlandii właśnie zakończyli coroczne, letnie monitorowanie koloni nietoperzy na terenie sądecczyzny. W ramach tegorocznych badań kolonie podkowca małego zanotowano w m.in. Boguszy, Bukowcu, Dubnem, Jaworkach, Kamionce Małej, Kamionce Wielkiej, Krościenku, Krynicy, Królowej Górnej, Łabowej, Łącku, Łukowicy, Nawojowej, Wierchomli, Wojkowej, Złockiem, nocka dużego w Jazowsku, Krynicy, Łącku, Nawojowej, Rożnowie, Ujanowicach, nocka orzęsionego w Nawojowej, Wierchomli.

W latach 90-tych, zlokalizowano w Polsce tylko jedną kolonię rozrodczą podkowca małego w cerkwi w Jaworkach. Od tego czasu przeprowadzono wiele remontów, zamontowano setki adaptacji, aby nietoperze miały odpowiednie warunki bytowania. Dzisiaj żyje na terenie Krainy Podkowca ponad 10 tyś. osobników, w tym połowa na terenie ziemi sądeckiej.

Kraina Podkowca to obszar ciągnący się wzdłuż południowej granicy Polski, obejmuje Sudety, Karpaty, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. W ramach projektu Life+ naukowcy kontrolują działania mające na celu ochronę populacji zagrożonych nietoperzy, w szczególności podkowca małego, nocka orzęsionego, nocka dużego, oraz tworzone są warunki do wzrostu ich liczebności.

Nastawienie do ochrony nietoperzy jest coraz lepsze, a to m.in. za sprawą prowadzonej przez chiropterologów od 1996 r. akcji remontowania świątyń. - To, że dzięki nietoperzom remontuje się różnego rodzaju świątynie zaczęło bardzo mocno przemawiać do ludzi. Uświadamiamy ludziom, że ten zwierzak jest pożyteczny - mówi Rafał Szkudlarek. - Obecnie podejście do tych zwierząt się zmienia. Czasami jest to bardzo sympatyczne, kiedy ludzie pytają o nie, sami chcą je mieć. Oczywiście, czasami zdarzają się duże skrajności, jednak tego negatywnego podejścia jest już coraz mniej - dodaje prezes Towarzystwa "pro Natura".

Więcej na temat Krainy Podkowca na stronie www.podkowiecplus.pl. O działaniach Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" przeczytasz na stronie www.pronatura.org.pl.

Fot. Rafał Szkudlarek

kolonie podkowca małego kolonie podkowca małego kolonie podkowca małego
kolonie podkowca małego kolonie podkowca małego kolonie podkowca małego