Loading...
BESKID SĄDECKI - Wycieczki w góry zimą - porady

Wycieczki w góry zimą - porady

Zbliża się zima, więc pora pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu na wyprawy szlakami pieszymi. W Beskidzie Sądeckim, ze średnimi wysokościami 700-900 m.n.p.m. zima może okazać się nie lada wyzwaniem dla piechurów. Cisza i spokój panujący o tej porze roku okupiona jest często zmiennymi warunkami pogodowymi. Najważniejsze jednak, niezależnie od terenu pozostaje zdrowy rozsądek oraz odpowiedni ekwipunek. Dla najwytrwalszych żadna pora roku nie jest zła do górskich wędrówek.

Wycieczki w góry zimą - porady - sprzęt

Wychodząc w góry powinniśmy być zaopatrzeni w sprzęt zapewniający nam oprócz komfortu także bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia pozostaje również trasa. Wybór trasy dolinami czy osłoniętymi częściami szlaków różni się znacznie od tych grzbietowo - szczytowych. Wiele zależy również od tego jak długo będzie trwała wycieczka oraz czy będą to szlaki odludne czy często uczęszczane.

Plecak pakujemy odpowiednio do długości trasy. Inaczej zapakujemy go na trasę kilkugodzinną, a inaczej na kilkudniową. Powinien zawierać tylko te rzeczy, które rzeczywiście będziemy potrzebować. Warto zabrać ze sobą termos z ciepłym napojem, który mimo że trochę może ważyć, ale może nas poratować w odpowiednim momencie.

Wycieczki w góry zimą - porady

Wycieczki w góry zimą - porady - ubiór

W ubiorze zimowego turysty nie powinno zabraknąć rzeczy ciepłych a zarazem wygodnych oraz nieprzemakalnych. Buty, najlepiej nad kostkę z odpowiednią podeszwą, która zapewni nam przyczepność. Dla naprawdę zapobiegliwych ciekawym rozwiązaniem jest zakup małych rakiet śnieżnych, które doskonale się sprawdzą w nieprzetartych i mało uczęszczających szlakach. Na szczęście wszystkie modele rakiet posiadają uniwersalne zapięcie i przyczepić je można do każdego rodzaju obuwia.

Właściwe okrycie wierzchnie i odpowiednia ilość warstw ubrań pozwoli ochronić nasz organizm przed wyziębieniem czy przegrzaniem przy szczególnie stromych podejściach. Polecanym strojem jest termo aktywna bielizna, która reguluje naszą temperaturę. Ważnym elementem ubioru jest kurtka: nieprzemakalna i wiatroodporna. Nie należy bagatelizować sprawy skarpetek, najlepiej ubrać modele ciepłe i oddychające. Całość uzupełniamy o ciepłe i nieprzemakalne rękawice oraz czapkę. Warto zapakować dodatkowe sztuki, aby w razie potrzeby móc je użyć.

Wycieczki w góry zimą - poradyWycieczki w góry zimą - porady

Wycieczki w góry zimą - porady - szlaki

Dla turystów rzadko poruszających się po górach wybieramy szlaki przetarte oraz w miarę z łatwymi podejściami. Każdy, niezależnie od poziomu powinien na bieżąco zapoznawać się z warunkami pogodowymi, które w górach lubią bardzo szybko się zmieniać. Obowiązkiem powinno być poinformowanie kogoś bliskiego czy nawet najbliższą jednostkę o trasie naszej wycieczki. Również wyjście w góry w czasie mgły lub widocznej zmiany pogody jest odradzane.

Pamiętajmy, wyjścia zimowe są piękne ale zarazem niebezpieczne. Zadbajmy więc o własne bezpieczeństwo i zawsze zabierajmy ze sobą zdrowy rozsądek.

Widok na Tatry z Jaworzyny Krynickiej Wycieczki w góry zimą - porady Widok na Tatry z Jaworzyny Krynickiej fot. edupedia.pl