Loading...
BESKID SĄDECKI - Krynica-Zdrój - Pijalnia Słotwinka 1806 rok

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Krynica-Zdrój - Pijalnia Słotwinka

Pijalnia Słotwinka - została wybudowana w 1806 roku i jest najstarszym obiektem na terenie miejscowości Krynica-Zdrój. Drewniana konstrukcja budowli początkowo znajdowała się w miejscu, które obecnie zajmuje Pijalnia Główna na krynickim deptaku. W drugiej połowie XIX wieku pijalnię przeniesiono do pobliskiego Parku Słotwińskiego. Obok pijalni Słotwinka znajduje się wybudowany w 1870 roku pawilon, który wtedy nosił nazwę Słotwiński Pawilon Koncertowy. Pełnił on funkcje artystyczne. Liczne koncerty, które się tutaj odbywały sprawiły że cały park stał się ulubionym miejscem kuracjuszy, odwiedzających uzdrowisko. Park Słotwiński wraz ze wszystkimi obiektami w nim się znajdującymi został wpisany do rejestru zabytków.
GPS: N 49° 25' 52.857'' E 20° 57' 14.29''
Park Słotwiński od ul. Piłsudskiego, Krynica-Zdrój

Opis Pijalnia Słotwinka w Krynicy - Zdrój

Sam obiekt pijalni Słotwinka jest obiektem sezonowym. Otwarcie następuje 1.06 a zamykany jest ostatniego dnia września. Źródło wody "słotwinki" to szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista. Leczy między innymi przewlekła chorobę nieżytu przewodu pokarmowego oraz liczne choroby, objawiające się niedoborem magnezu: nerwice, stany stresowe. Dodatkowo funkcją "słotwinki" jest usuwanie matali ciężkich z organizmu.

Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku pijalnia oraz inne obiekty w parku przeszły gruntowną rewitalizację. Ze względu na ochronę zabytkową nie integrowano w ich stylistykę, jedynie odnowiono oraz dodano obiekty w otoczeniu pijalni. Powstały dodatkowe atrakcje w postaci placu zabaw dla dzieci oraz restauracja. Nowe obiekty sprawiły, że cały Park Słotwiński stał się przyjazny do odpoczynku.

Pijalnia Słotwinka w Krynicy - Zdrój fot. . Vuvar1
Restauracja Koncertowa ul. Piłsudskiego 76/2
Koncertowa - ogrodek letni
Koncertowa - Plac Zabaw