Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Dom Kultury Kolejarza ( Miejski Ośrodek Kultury ) w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Dom Kultury Kolejarza ( Miejski Ośrodek Kultury )

Dom Kultury Kolejarza w Nowym Sączu - to obecnie siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury, znajdujący się przy al. Wolności 23. Początkowo obiekt był nazywany Domem Strzeleckim im. generała Bronisława Pierackiego. Został on wybudowany jako pomnik pamięci zamordowanego ministra. Powołany w 1935 roku komitet zebrał na jego budowę 35 tyś. złotych a resztę pozyskano ze składek społecznych.
GPS: N 49° 36' 58.344'' E 20° 41' 51.552''
Aleje Wolności 23, Nowy Sącz

Opis Dom Kultury Kolejarza ( Miejski Ośrodek Kultury ) w Nowym Sączu

Kamień węgielny pod przyszła budowę został wmurowany we wrześniu 1935 roku. W tym miesiącu również obyły się uroczystości żałobne przeniesienia trumny z ciałem generała do wybudowanego grobowca, naprzeciw, na Starym Cmentarzu. Budowa została ukończona w 3 rocznicę śmierci Pierackiego, a w uroczystości oddania do użytku i poświęcenie wziął udział premier Felicjan Sławoj-Składkowski.

Dom Kultury Kolejarza w Nowym Sączu
Obiekt był początkowo zarządzany przez Związek Strzelecki oraz Związek Legionistów Polskich. Podczas działa wojennych miały tu swoją siedzibę władze partyjne okupanta. Po zakończeniu wojny budynek przeszedł w ręce związków zawodowych i kolejarzy, aby w 2003 roku przejść na własność miasta. Z DKK ( Dom Kultury Kolejarza ) związany jest słynny zespół regionalny "Sądeczanie" oraz Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego. Odbywają się tutaj coroczne, jesienne festiwale teatralne. Od 1 stycznia 2004 znajduje się tutaj siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury.

Miejski Ośrodek Kultury fot. mok.i24.pl
Miejski Ośrodek Kultury fot. mok.i24.pl