Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Dawna Komunalna Kasa Oszczędności - figura Władysława Jagiełło w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Dawna Komunalna Kasa Oszczędności - figura Władysława Jagiełło

Dawna Komunalna Kasa Oszczędności w Nowym Sączu - znajdująca się u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Szwedzkiej wita turystów zwiedzających miasto. Pomnik w ściętym narożniku budynku został postawiony w 1910 roku podczas obchodów 500-rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Pod pomnikiem, w budynku KKO od roku 1991 znajduje się galeria sztuki "Pod Jagiełłą". Prowadzona jest ona przez Biuro Wystaw Artystycznych.
GPS: N 49° 37' 24.322'' E 20° 41' 31.377''
ul. Szwedzka 2, Nowy Sącz

Opis Dawna Komunalna Kasa Oszczędności - figura Władysława Jagiełło w Nowym Sączu

Pomnik Władysława Jagiełły już kilkanaście lat po postawieniu został zdemontowany przez Niemców stacjonujących w mieście w 1939 roku. Posąg został rozcięty na trzy części i schowany głęboko w piwnicy przez pracownika Komunalnej Kasy Oszczędności Stefana Krajewskiego. W akcji ratowania pomnika przed Niemcami brali udział również inni pracownicy. Zaraz po wojnie pomnik stał początkowo przez kilka dni na sądeckim rynku. W końcu powrócił na swoje prawowite miejsce. Idea postawienia pomnika wywodzi się z licznych odwiedzin króla w grodzie sądeckim. Był on również fundatorem kilku obiektów: klasztor norbertanów ora szpitala św. Ducha.

Ul. Jagiellońska Dawna Komunalna Kasa Oszczędności fot. Marek Ruciński
Galeria obecnie znajdująca się w budynku promuje i prezentuje współczesną sztukę zarówno polską jak i zagraniczną. Perełką wystaw, które goszczą w galerii jest wystawa twórczości Józefa Czapskiego ( jedna z pierwszych w Polsce ). Wystawa dział od początku istnienia galerii, czego dowodem jest przechowywany list z podziękowaniem samego autora. Nieprzerwanie od 1973 dyrektorem galerii jest Krzysztof Kulisia - artysta plastyk związany ze środowiskiem nowosądeckim. Ponadto Galeria "Pod Jagiełłą" organizuje liczne koncerty oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

Dawna Komunalna Kasa Oszczędności - figura Władysława Jagiełło w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu