Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Pomnik Adama Mickiewicza w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Pomnik Adama Mickiewicza

Pomnik Adama Mickiewicza - znajdujący się w głównej alei parku miejskiego - Planty uważany jest za wyjątkowo paskudne dzieło. Postać bez nóg, bez brzucha. W konkursie na pomnik artyści, którzy w nim startowali orzekli jednogłośnie że wybrana została najbrzydsza i najsłabsza rzeźba, będąca jednocześnie najdroższą. Pomnik waży 30 ton.
GPS: N 49° 37' 8.829'' E 20° 41' 43.764''

Opis Pomnik Adama Mickiewicza w Nowym Sączu

Pierwszy pomnik wieszcza Adama Mickiewicza stanął pośrodku plant miejskich już w roku 1989. Było to wotum z okazji 100-lecia urodzin wieszcza i wykonał go na zlecenie patriotów mieszkających w Nowym Sączu rzeźbiarz Stanisław Wójcik. Oryginalny monument został jednakże zniszczony podczas okupacji niemieckiej, już w pierwszych dniach walk. Drugi pomnik został odsłonięty u zbiegu al. Wolności z Plantami 4 listopada 1962. Odbyło się to w 670-rocznice lokalizacji Nowego Sącza. Zakładano, że pomnik będzie wierną repliką zniszczonego przed dwudziestu laty oryginału, jednakże w ostatniej chwili komisja konkursowa wskazała na obecnego "garbusa". Autorem był profesor Jerzy Bandura, będący w tamtych czasach wpływowym projektantem Akademii Sztuk Pięknych.

Pomnik Adama Mickiewicza fot. beskidsadecki.eu
Brzydota pomnika Adama Mickiewicza wrosła juz na dobre w świadomość i krajobraz Nowego Sącza. Ostatnie kilka lat to czas, gdy zmieniało się jedynie otoczenie pomnika. Starannie wypielęgnowana zieleń oraz liczne klomby z kwiatami nieznacznie poprawiają wizerunek placu. Dookoła pomnika zmodernizowana została kostka i płyty, które obecnie są koloru czerwonego a plac został okrzyknięty "sądeckim placem czerwonym".

Pomnik Adama Mickiewicza fot. fotomi
Pomnik Adama Mickiewicza - fotomi Pomnik Adama Mickiewicza - Dariusz Witek Pomnik Adama Mickiewicza - Monika Drożyńska