Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Sokół w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Sokół

Sokół w Nowym Sączu - jest, zaraz po ratuszu budynkiem typowo świeckim, którego historia przeplata się z historią miasta. Był on świadkiem wielu wyniosłych i dramatycznych wydarzeń. Od 1892 roku kiedy został wzniesiony pełnił przez jakiś czas funkcję magistratu, podczas odbudowy ratusza, który spłonął w 1894 roku. Od 1911 roku gmach służy jako kino ( to tutaj powstała pierwsza w Galicji operatornia kinowa ).
GPS: N 49° 37' 20.328'' E 20° 41' 41.268''
ul. Jana Długosza 3, Nowy Sącz

Opis Sokół w Nowym Sączu

Budynek Sokoła to parterowy gmach, który został wybudowany na dawnym placu po zwierzęcej targowicy. Przylegała ona do Ogrodu Miejskiego, które dzisiaj zwane są Plantami. Fundatorami byli członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", którzy wybudowali gmach na 600-lecie Nowego Sącza. Budowa gmachu trwał 5 miesięcy i została zakończona 8 listopada 1892 roku. Główną przestrzeń Sokoła zajmowała sala gimnastyczna, która również spełniała funkcję sali widowiskowej. Ponadto dookoła sali znajdowały się pokoje, w których odbywały sie zebrania Towarzystwa, rauty oraz pokój z biblioteką i czytelnią.

Sokół w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu
Przebudowa w 1922 roku zmieniła front budynku. Dobudowano piętrowe skrzydła oraz nowe sale, w tym reprezentacyjna sala z ruchomymi ścianami oraz lokal z Towarzystwa Dramatycznego. W obecnych czasach rozwój budynku postępuje w szybkim tempie. Jest to obecnie najokazalsza placówka kulturalna w Małopolsce. Wnętrza Sokoła kryją liczne tablice pamiątkowe, na których przedstawiono prezesów "Sokoła": Lucjan Lipiński, Stanisław Flis, Piotr Kosiński, Roman Sichrawa. Jedyna zewnętrzna tablica upamiętnia Jana i Stanisława Potoczków, którzy założyli pierwszą ludową partię polityczną w Europie w roku 1893.

Sokół w Nowym Sączu fot. fotomi
Sokół w Nowym Sączu fot. Eddie DeanSokół w Nowym Sączu fot. Eddie Dean
Sokół w Nowym Sączu fot. fotomiSokół w Nowym Sączu fot. fotomi
Sokół w Nowym Sączu fot. popekpawelSokół w Nowym Sączu fot. popekpawel