Loading...
BESKID SĄDECKI - Czarna Młaka - Muszyna

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Czarna Młaka - Muszyna

Czarna Młaka to pomnik przyrody na pograniczu miejscowości Powroźnik i Muszyna. Zlokalizowany jest w lesie, na północnym zboczu Czarnych Garbów ( 835 m n.p.m.), w Beskidzie Sądeckim. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,3 ha i stanowi ona pomnik przyrody. Ten kilkuset letni staw powstał w wyniku osunięcia się stoku góry, a nieckę po tym osunięciu wypełniła woda. Jest ona unikalnym zabytkiem w skali Polski a jej malownicze otoczenie stało się trwałym elementem tej części gór.
GPS: N 49° 21' 24.521'' E 20° 56' 20.275''

Opis Czarna Młaka - Muszyna

Staw górski Czarna Młaka Czarna młaka powstała w procesach osuwiskowych otoczona jest przez drzewostan jodłowy, a od zachodu na niewielkiej przestrzeni rosną sosny. Sama niecka powstałego stawu ma kształt okrągły, przypominający soczewkę. Powierzchnia stawu cały czas podlega procesowi zarastania, kiedyś miała ona wymiar 90 na 30 metrów, co dawało jej powierzchnie rzędu 0,18 ha - obecnie to tylko powierzchnia 15 x 20 metrów. Staw górski Czarna Młaka Całości dopełnia zaledwie 2 metrowa głębokość, która zajmuje głównie północną część niecki. Pozostała część wypełniona jest torfem, a wokół znajduje się trzęsawisko, gdzie rosną rośliny bagienne. Lustro wody ma kolor czarny, pokryte jest warstwą glonów, które tworzą dość gęsty kożuch. Nieckę zamyka wał będący rumoszem skalnym.

Staw Czarna Młaka, autor: Bartłomiej Tokarczyk
pomost nad stawem czarna mlaka Czarna Młaka ma swoją legendę. Głosi ona, iż w tych okolicach mieli przepadać okoliczni mieszkańcy, którzy zawędrowali w okolice stawu. Czarne moce, które miały rzekomo wypełniać czarny staw wciągały ludzi a nawet całe zaprzęgi konne. Do ponurego bagniska miały dostawać się również wozy ze zwożonym z pobliskich lasów drewnem. Miejsce nadal jest tajemnicze i opuszczone. Turyści, których jest tutaj niewielu, mogą doświadczyć przejmującej ciszy, usłyszeć nawet brzęczenie owadów, a co jakiś czas śpiewu ptaków i wzlatujących kaczek.

Staw Czarna Młaka fot. gregory31
Czarna Młaka Obecnie Czarna Młaka jest dosyć dobrze dostępna i z łatwością każdy do niej trafi. Dzięki przebiegającemu obok szlakowi pieszemu, który łączy Muszynę i Powroźnik, wystarczy około 40 minut na dotarcie do tego miejsca z drogi wojewódzkiej nr 971 - najpierw czarnym szlakiem a potem niebieskim szlakiem PTTK. Samo miejsce wokół stawu jest dość dobrze zagospodarowane: znajdują się tutaj drewniane ławki, podest, z którego w dość łatwy i przyjemny sposób można podziwiać lokalną roślinność i zwierzęta oraz tablica informacyjna z opisem miejsca. Niemniej podczas przechodzenia przez las można wyczuć zwiększoną wilgotność powietrza, które sprawia że obszar nadal jest ponury i groźny.

Staw Czarna Młaka fot. Artur Wolski