Loading...
BESKID SĄDECKI - Powroźnik

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Powroźnik

Powroźnik - wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Muszyna. Powroźnik to duża licząca około półtora tysiąca mieszkańców miejscowość położona między Krynicą a Muszyną nad Muszynką. Znajduje się tu duża stacja kolejowa, na której pociągi czekają na możliwość wjazdu do Krynicy - Zdrój. Jej nazwa wskazuje na funkcję służebną i wywodzi się od wyrabianych tu w przeszłości powrozów.

Opis miejscowości Powroźnik

Beskid Sądecki - Powroźnik W okolicach Powroźnika zlokalizowano dużą liczbę źródeł mineralnych (w tym 13 szczaw ). Występują one w dolinie Muszynka i na południowych zboczach Bradowca. Są wśród nich także wody żelaziste z zawartością dwutlenku węgla. Wioska jest położona na wysokości ok. 480 m.n.p.m. Z Powroźnika wychodzą dwa szlaki: na <Górę Parkową ( 742 m n.p.m.) (ok. dwie godz.) i na szczyt Zimne ( 916 m n.p.m.) w kierunku Leluchowa (trzy godziny marszu). W miejscowości znajduje się stacja kolejowa, wyciąg narciarski i nowoczesna oczyszczalnia ścieków dla Krynicy Zdrój.

Powroznik z lotu fot. Krynica.pl

Historia miejscowości Powroźnik

Powroźnik - cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła Miejscowość Powroźnik wzięła się z nadania Włądysława Jagiełły w 1391 roku, kiedy to został przekazany akt darowizny. Nazwa wsi pochodzi ze średniowiecza. Badacze przyjmują, że po lokacji Muszyny przesiedlono tu służebną ludność przygodowej osady Powroźniki. W Powroźniku zachowało się wiele świeckich zabytków kultury łemkowskiej, takich jak drewniane spichlerze, murowane piwniczki, czy domy mieszkalne - tzw. chyże. Jednak niewątpliwie najcenniejszym obiektem zabytkowym w tym rejonie jest cerkiew p. w. św. Jakuba Apostoła.

Powroźnik widok z Rospudy fot. Marek Ruciński

Informacje o miejscowości Powroźnik

Węzeł szlaków

Powroźnik - Krynica Zdrój
Powroźnik - Leluchów
Powroźnik widok z Rospudy fot. Marek Ruciński
Nowy kościół w Powroźniku ;; fot. Jerzy Opioła, licencja: [CC BY-SA 4.0] https://pl.wikipedia.org/ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)Nowy kościół w Powroźniku ;; fot. Jerzy Opioła, licencja: [CC BY-SA 4.0]
Powroznik z lotu fot. Krynica.pl
Góry Leluchowskie fot. Czasbochenski.plGóry Leluchowskie fot. Czasbochenski.pl