Loading...
BESKID SĄDECKI - Dwór Stadnickich w Nawojowej

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Dwór Stadnickich w Nawojowej

Dwór Stadnickich w Nawojowej - pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku z inicjatywy Piotra Nawojowskiego. W swojej historii budowla kilkanaście razy zmieniała właściciela by stać się w 1799 r. własnością hrabiego Franciszka Stadnickiego. Obecnie budynek znajduje się w posiadaniu Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
GPS: N 49° 33' 32.939'' E 20° 44' 42.98''

Opis Dwór Stadnickich w Nawojowej

Dwór Stadnickich w Nawojowej Pierwsza wzmianka o budowie Pałacu w Nawojowej pochodzi z końca XVI wieku, kiedy to w latach 1580-1590 wieś Nawojowa należała do Piotra Nawojowskiego, z którego inicjatywy postawiono dwór, w miejscu starej budowli. W roku 1595 wieś stała się własnością Grzegorza Branickiego, a już w 1601 r. władali nimi Lubomirscy. Ci na chwilę odstąpili Nawojową rodowi Sanguszków, Dwór Stadnickich w Nawojowej by znów stać się jej właścicielami. W 1763 r. wieś przeszła na własność Józefa Massalskiego, a w 1799 r. została sprzedana hrabiemu Franciszkowi Stadnickiemu. To właśnie ten ród rozbudował dwór nadając mu kształt pałacu.

Dwór Stadnickich w Nawojowej Fot. (ALF), UG Nawojowa
II wojna światowa sprawiła, że pałac stał się siedziba wojsk nienieckich, które tutaj stacjonowały. W tych latach Stadnicki utracił całą własność na rzecz Niemców, aby w 1945 roku budowla została przejęta przez państwo polskie. Okres ostatnich kilkudziesięciu lat, podczas których własność pozostawała w rękach państwa sprawiły, że swoje miejsce znajdowały tutaj instytucje państwowe: od 1982 roku Państwowe Technikum Hodowlane, a obecnie Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dwór Stadnickich w Nawojowej Budynek składa się z prostopadłych skrzydeł ustawionych pod kątem prostym. Jest ona nowszą częścią zbudowaną w stylu neogotyckim. Skrzydło na osi wschód - zachód jest starsze, zaś skrzydło na osi północ - południe jest nowsze. Starsza część to pozostałość renesansowego dworu Piotra Nawojowskiego. Bryła tego skrzydła jest dwupiętrowa, murowana a jego kształt przypomina prostokąt. Całość skrzydła pokrywa czterospadowy dach o dość wysokim stanie. Naroża tego skrzydła zdobią przypory oraz wieżyczkami na rogach. Pozostałością XVI wiecznego dworu są piwnice, w których można zobaczyć kamienne sklepienia. Wyższe kondygnacje zdobione się przez portale, piece oraz posadzki. W okresie międzywojennym skrzydło to służyło jako kuchnia, kredens oraz spiżarnia. W zabytkowych piwnicach składowany zapas miodu oraz win.

Dwór Stadnickich fot. Marek Ruciński
Dwór Stadnickich w Nawojowej Połączenie starego skrzydła z nowym wykonano budując sześciokondygnacyjną wieżę. Prowadzą do niej schody o dość krętej strukturze, na które wchodzi się od zewnątrz. Zachodnie nowe skrzydło, będące pierwotnie oficyną gospodarczą wzniesione było w układzie trzytraktowym, czyli rzędzie pomieszczeń biegnącym od ściany frontowej. Parter przebudowanego na styl modernistyczny z elementami neogotyku skrzydła zajmowany był przez kancelarię Adama Stadnickiego. To z jego inicjatywy w latach 30 XX wieku skrzydło zostało przebudowane. Nad kancelarią znajdował się ogród zimowy, który miał szklany dach. Połączony on był zewnętrznym gankiem z wieżą. Piętro budynku zajmowała biblioteka oraz salon. Ostatnie piętro było przeznaczone na pokoje. Całość wyposażenia wnętrza utrzymana została w stylu XIX wiecznym.

Dwór Stadnickich fot. popekpawel
Dwór Stadnickich w Nawojowej Pałac Stadnickich w Nawojowej znajduje się na 11-hektarowej działce, która jest obecnie parkiem krajobrazowym. Został on założony przez Edwarda Stadnickiego w 1840 roku. składa się z dwóch części: parkowej oraz leśnej. Wśród drzew liściastych i iglastych są odmiany obcego pochodzenia, sprowadzone głównie przez Adama Stadnickiego, wnuka Edwarda. Przed pałacem, od strony południowej, między starym a nowym skrzydłem, znajdował się istniejący do dzisiaj podjazd. Dwór Stadnickich w Nawojowej W czasach Stadnickich ozdabiały go kwietniki, gazony i fontanna. Obok rosły olbrzymie dęby, jesiony i lipy. Rosną tutaj również platan, tulipanowiec i dęby czerwone zasadzone w latach 40. XIX w. oraz tuje, cypryśniki, choiny, jedlice i grójeczniki japońskie z początku XX w.

Nawojowa położona przy drodze z Nowego Sącza do Krynicy-Zdrój. Nawojowa położona jest w powiecie nowosądeckim. Wyjazd z Nowego Sącza drogą nr 75 (ul. Nawojowska). Po przejechaniu ok. 6 km - miejscowość Nawojowa. Dwór znajduje się przy wjeździe do wsi, na skarpie po prawej stronie drogi.

>Dwór Stadnickich fot. millotaurus