Loading...
BESKID SĄDECKI - Nawojowa

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nawojowa

Nawojowa - wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Nawojowa. Pomiędzy 1975-1998 Nawojowa należała do województwa nowosądeckiego. Przez teren Nawojowej przebiega wiele szlaków turystycznych z których można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego i Niskiego oraz różnowiekowe puszczańskie, naturalne drzewostany jodłowe i bukowe. W uroczysku Feleczyn do celów edukacyjnych przygotowana jest ścieżka edukacyjno-przyrodnicza biegnąca przez bardzo zróżnicowane tereny leśne , typowe dla Beskidu Sądeckiego. Walory tutejszej przyrody można obserwować i podziwiać na 5 ścieżkach przyrodniczo-edukacyjnych: "Formy geologiczne Beskidu Sądeckiego", "Fazy rozwojowe lasu na przykładzie jodły", "Przez leśne siedliska", "W uroczysku Feleczyn" i ścieżce prezentującej rodzime gatunki drzew a także na ścieżce rowerowej oraz na ścieżce do jazdy konnej.

Opis miejscowości Nawojowa

Herb Nawojowej Powstanie Nawojowej datuje się na XIII-XIV w. Nazwa wiąże się z imieniem Nawoja z Tęczyna, kasztelana krakowskiego, któremu ziemię przekazał jako uposażenie Bolesław Krzywousty. Rycerz Nawoj, pochodził z rodu Starzów Małopolskich. Do końca XIX wieku w Nawojowej mieszkało zaledwie 742 osoby. Nawojowa z samolotu Prawie 200 z nich uchodziło za miszkańców bogatych, ze względu na posiadane majątki rolne, łąki i lasy. Od 1975 do końca wieku Nawojowa przeżywała duży rozkwit, który zapewnił głównie Edward Stadnicki. Był on właścicielem dużego majątku oraz huty. Po wojnie Nawojowa zawsze była ośrodkiem administracyjnym szczebla podstawowego.

Nawojowa z samolotu fot. malgorzatakossakowska.pl

Informacje o miejscowości Nawojowa

Węzeł szlaków

Nawojowa - Wilcze Doły/Ostra
Widok na Góry GrybowskieWidok na Góry Grybowskie
Nawojowa - widok na Stare Bobrowniki fot. Dariusz WojciechowskiNawojowa - widok na Stare Bobrowniki fot. Dariusz Wojciechowski
Nawojowa fot. malgorzatakossakowska.plNawojowa fot. malgorzatakossakowska.pl