Loading...
BESKID SĄDECKI - Dwór Starostów w Muszynie

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Dwór Starostów w Muszynie

Dwór Starostów w Muszynie - pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, czyli z okresu już po likwidacji starostwa przez austriackie władze zaborcze. Przekazy mówią, że w tym dworze powstał manifest Konfederatów Barskich napisany do narodu przez Pułaskiego, który miał przebywać w tym czasie na ziemi muszyńskiej. Dwór znajduje się w Muszynie, na końcu ulicy Kity 16.
GPS: N 49° 21' 15.698'' E 20° 53' 38.042''

Opis Dwór Starostów w Muszynie

Dwór Starostów w Muszynie fot. guciu41 Budynek Dworu Starostów zbudowany został na planie prostokąta, a oprócz samego budynku głównego w skład dawnego zespołu dworskiego wchodziły również: mieszkalna brama, kordegarda dla pachołków, piekarnia, zaplecze kuchenne, stajnia z wozownią, spichlerz. Na przepływającej obok rzece Muszynka zostały wybudowane również młyny, które czynne były aż do końca XIX wieku. W zabudowie dworskiej znajdował się również browar oraz kilka mniejszych obiektów gospodarczych. W obecnych czasach z całego muszyńskiego kompleksu dworskiego został jedynie Dwór Starostów, z dworkowym gankiem oraz zajazd z 1830 roku.

Dwór Starostów w Muszynie fot. arch. UMiG Muszyna
Dwór Starostów w Muszynie fot. guciu41 Dwór Starostów posiada murowane ściany oraz szeroki fronton. Charakterystyczne ganki, znajdujące się od strony ulicy są obecnie przeszklone. Wschodnia strona uległa przebudowie na początku XX wieku, kiedy to dobudowano do niej dobudówkę wraz z północną werandą. Cały obiekt jest pokryty gontem na czterospadowym dachu, wraz z wysuniętym okapem. Obiekt od 2007 pozostawał pusty i ulegał niszczeniu, gdyż po wyprowadzce Lasów Państwowych, których siedziba znajdowała się w Dworze, budynek nie nadawał się do użytku. Władze Muszyny, chcące uratować niszczejący zabytek zamieniły się z Lasami Państwowymi: w zamian za lasy, w których posiadaniu była gmina, Dwór stał się własnością Muszynay.

Dwór Starostów w Muszynie fot. komaros
Dwór Starostów w Muszynie
Muszyna, ul. Kity 16 - zespół dworu starostów muszyńskich: Dwór Pułaskich
Dwór Starostów w Muszynie
Dwór Starostów w Muszynie fot. Michał SzymczykDwór Starostów w Muszynie fot. Michał Szymczyk
Dwór Starostów w Muszynie fot. komarosDwór Starostów w Muszynie fot. komaros
Dwór Starostów w Muszynie fot. arch. UMiG MuszynaDwór Starostów w Muszynie fot. arch. UMiG Muszyna
Dwór Starostów w Muszynie Fot. Marzanna RaińskaDwór Starostów w Muszynie Fot. Marzanna Raińska
Na szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.plNa szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.pl
Dwór Starostów w Muszynie Fot. Marzanna RaińskaDwór Starostów w Muszynie Fot. Marzanna Raińska