Loading...
BESKID SĄDECKI - Rezerwat przyrody Barnowiec ( 45 ha)

Rezerwaty Beskidu Sądeckiego

Rezerwat przyrody Barnowiec

Rezerwat przyrody Barnowiec ( 45 ha) - rezerwat przyrody w miejscowości Barnowiec w gminie Łabowa w powiecie nowosądeckim w województwie małopolskim. Położony jest na stokach Sokołowskiej Góry ( 1028 m n.p.m.) ( wschodnia strona ) w Paśmie Jaworzyny. Jest to rezerwat leśny, który charakteryzuje się skalnym podłożem, o typie osuwiskowym. Teren jest chroniony od 1906 roku, a formalnie od 1924 roku. Wiek drzew szacuje się na około 110-210 lat, a część z nich sięga ponad 300 lat.
GPS: N 49° 29' 17.396'' E 20° 46' 21.713''
Mapa Rezerwat przyrody Barnowiec w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Rezerwat przyrody Barnowiec

Opis rezerwatu

Rezerwat przyrody Barnowiec na Sokołowskiej Górze Rezerwat przyrody Barnowiec na Sokołowskiej Górze fot. Jerzy Opioła W rezerwacie dominującym gatunkiem jest buczyna karpacka. Buki, których jest najwięcej tworzą główny drzewostan, poza tym spotkać można jodły, jawory oraz wiązy. Największe okazy jodeł dorastają do prawie 30 metrów wycinkowości i średnicy 0,5 metra. Na odsłoniętych skałach piaskowych rosną porzeczka alpejska, wiciokrzew czarny i modrzyk alpejski. W bogatej florze naczyniowej rezerwatu stwierdzono około 75 gatunków roślin zielnych, 8 gatunków krzewów i 6 gatunków drzew.

Rezerwat przyrody Barnowiec na Sokołowskiej Górze fot. Twoja Małopolska Rezerwat przyrody Barnowiec fot. rowerempogorach.pl Rezerwat może przypominać pierwotny las puszczański, ze względu na starodrzewy, liczne rozpadliny w skałach oraz dużą ilość powalonych, starych drzew. Na samym dnie gęsto rosną paprocie, kwiaty cieniolubne a tam, gdzie dociera więcej światła modrzyki górskie.

Rezerwat przyrody Baranowiec - Gajowiec żółty fot. stogrRezerwat przyrody Baranowiec - Gajowiec żółty fot. stogr
Mgły - Barnowiec fot. Gosia12Mgły - Barnowiec fot. Gosia12
Rezerwat przyrody Baranowiec - marzanka wonna fot. bialczynski.wordpress.comRezerwat przyrody Baranowiec - marzanka wonna fot. bialczynski.wordpress.com