Loading...
BESKID SĄDECKI - Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem ( 90 ha)

Rezerwaty Beskidu Sądeckiego

Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem

Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem ( 90 ha) - krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się w przysiółku Kłodne, należącym do miejscowości Tylmanowa, w gminie Ochotnica Dolna, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim. Początek istnienia rezerwatu to 1960 rok, na terenie Pasma Radziejowej i wchodzi w skład Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
GPS: N 49° 28' 24.153'' E 20° 26' 10.088''
Mapa Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem

Opis rezerwatu

Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem ( 90 ha) Rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem fot. Appen Karpaty Rezerwat zajmuje teren o bardzo trudno dostępie: duża stromizna na prawym brzegu Dunajca, tworzącego przełom tej rzeki. Przez środek rezerwatu przechodzi dość głęboka dolina Potoku Lewa Ręka, która stanowi bardzo głęboką kotlinę. Dodatkowo po drugiej stronie potoku dość duża Wyśnia Góra ( 638 m n.p.m.). Las dzięki temu ma charakter pierwotny, jest dość gęsty, nienaruszony ręką człowieka. Dominuję tutaj tak zwana buczyna kwaśna, na którą składają się wyłącznie buki zwyczajne, które nie pozwalają przebić się promieniom słonecznym do niższych warstw, które są ubogie.

Po drugiej stronie Dunajca, już poza rezerwatem teren jest zgoła inny: mocno zabudowany oraz w dużej działalności rolniczej. Przy samym lewym brzegu Dunajca przebiega główna droga z Nowego Sącza do Krościenka.