Loading...
BESKID SĄDECKI - Muszynka ( 444 m n.p.m.)

Rzeki Beskidu Sądeckiego

Muszynka

Potok Muszynka Muszynka (444 m n.p.m.) - niewielka górska rzeka płynąca w południowej części Beskidu Sądeckiego. Jej głównym dopływami zasilający mi w wody są prawostronne dopływy Mochnaczki oraz Kryniczanki. Początkowy obszar zlokalizowany jest na wysokości ok. 685 m n.p.m. w okolicy granicy polsko-słowackiej pod Przełęczą Tylicką ( 683 m n.p.m.), gdzie płynąc na północny-zachód dociera do Tylicza. Odcinek ten stanowi naturalną granicę dwóch pasm: Beskidu Sądeckiego ( Góry Leluchowskie ) oraz Beskidu Niskiego.
GPS: 49°21'10.0"N 20°53'27.0"E
Mapa ujścia rzeki Muszynka w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Muszynka

Opis rzeki

Rzeka Muszynka Od Tylicza, gdzie wpada do Muszynki największy dopływ - potok Mochnaczka rzeka ta opływa od południa Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Jej bieg w tym odcinku jest dość kręty. Wytworzył się tutaj przełom, pomiędzy dwoma pasmami górskimi. Przez jej dolinę przebiega droga nr 971, która jest uważana za bardzo urokliwą oraz widokową, głównie ze względu na sposób jej budowy: na sklanej półce oddzielonej od rzeki betonowym murem. Dociera najpierw do miejscowości Powroźnik a następnie do Muszyny. W tym miejscu rzeka Muszynka kończy swój bieg, uchodząc jak prawy dopływ do Popradu.

Prawie cały bieg rzeki Muszynka jest uregulowany, poprzez skalne wodospady. Jedynie końcowy odcinek, już w miejscowości Muszyna jest częściowo naturalny. Jest zasobna w ryby.

Rzeka MuszynkaRzeka Muszynka
Tylicz i rzeka MuszynkaTylicz i rzeka Muszynka
Powroźnik - rzeka MuszynkaPowroźnik - rzeka Muszynka
Rzeka MuszynkaRzeka Muszynka
Przełom rzeki Muszynki fot. krynica.plPrzełom rzeki Muszynki fot. krynica.pl
Powroźnik - rzeka Muszynka - urwisko fot. krynica.plPowroźnik - rzeka Muszynka - urwisko fot. krynica.pl