Loading...
BESKID SĄDECKI - Będzikówka( 972 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Będzikówka ( 972 m n.p.m.)

Będzikówka (972 m n.p.m.) - szczyt w północnym grzbiecie Skałka ( 1163 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Szczyt posiada status zwornika, co oznacza że w stronę północno zachodnią odchodzi od niej grzbiet, który dalej opada w stronę doliny Obidzkiego Potoku. Grzbiet ten rozdziela doliny dwóch potoków: Czerniawa oraz Bukowy Potok. Wschodnia cześć Bedzikówki opada łagodnie do Jaworzynki.
GPS: 49°29'17.7"N 20°32'23.3"E
Mapa szczytu Będzikówka ( 972 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Będzikówka ( 972 m n.p.m.)

Opis szczytu

Po północnej stronie szczytu znajduje się dolina ważnej rzeki: Dunajca oraz biegnącej tam drogi Stary Sącz - Łącko na wysokości Kadczy. Będzikówka jest częściowo zalesiona. Lasy porastają głównie jej zachodni stok i nie przedstawiają żadnych walorów krajobrazowych. Inaczej jest po stronie wschodniej, gdzie można odnaleźć kilka większych polan. Zaraz przy wierzchołku, od wschodu, znajduje się mała polana o tej samej nazwie co szczyt. Niżej na rozległych polanach w grzbiecie odchodzącym od szczytu znajduję się osiedla Obidzkie oraz miejscowości Łazy Brzyńskich. Nazwa szczytu wzięła się właśnie od Polany Będzikówka, która jako pierwsza dostała swoją nazwę. Na południowym stoku wzniesienia znajdują się wychodnie piaskowca.

Będzikówka objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków

Jazowsko - Przehyba
- z Jazowska 2.55 h (z powr. 1.55 h)
- na Przehybę ( 1175 m n.p.m.) 1.10 h (z powr. 0.55 h)