Loading...
BESKID SĄDECKI - Eliaszówka ( 1023 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Eliaszówka ( 1023 m n.p.m.)

Eliaszówka (1023 m n.p.m.) - (słow. Eliášovka, dawniej też Heliášovka;) szczyt górski położony w Beskidzie Sądeckim, w Górach Lubowelskich, na granicy polsko-słowackiej. Według słowackiego podziału fizycznogeograficznego jest najwyższym szczytem Gór Lubowelskich (słow. Ľubovnianska vrchovina)
GPS: 49°24'03.5"N 20°38'32.6"E
Mapa szczytu Eliaszówka ( 1023 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Eliaszówka ( 1023 m n.p.m.)

Opis szczytu

Eliaszówka jest znana z istniejącego po stronie północno-wschodniej ośrodka narciarskiego Sucha Dolina. Po drugiej stronie, od południa na terenie Słowacji, na Eliaszówce położona jest wieś Litmanowa, z słynnym anktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej. Eliaszówka wznosi się na granicy polsko - słowackiej na południowy - zachód od Piwnicznej-Zdrój. Na zachód od szczytu wznosi się Okrúhla ( 828 m n.p.m.), a na wschód Petríkov vrch ( 932 m n.p.m.).

Sam wierzchołek Eliaszówki obecnie jest zalesiony, ze szczytu widoki są mało ciekawe. Jednakże występowanie wieży widokowej, podniosło walor krajobrazowy tego szczytu. Po stronie Słowackiej można zauwazyć dość dużą ilość polan, z których rozpościerają się panoramy na południe. Eliaszówka położona jest w bocznym grzbiecie, biegnącym od Wielkiego Rogacza ( 1182 m n.p.m.) w kierunku południowym. Przebiega on przez Gromadzka Przełęcz ( 938 m n.p.m.) i kończy się na Eliaszówce, która stanowi zwornik dla kolenych, dwuch mniejszych grzbietów. Jednym z tych grzbietów jest grzbiet, po którym biegnie granica polsko - słowacka, mijając szczyty Świni Groń ( 935 m n.p.m.) oraz Karczmarską Górę ( 605 m n.p.m.). Pólnocny obszar Eliaszówki zbiera wody do potoku Czercz, który wpada do Popradu.

Eliaszówka znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego, głównie jego północne stoki podlegają ochronie. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków


Gromadzka Przełęcz - Piwniczna Zdrój
- z Gromadzkiej Przełęczy ( 938 m n.p.m.) 1.00 h (z powr. 0.50 h)
- do Piwnicznej Zdrój 2.10 h (z powr. 3.10 h)
Eliaszówka (szczyt) Eliaszówka, widok z wzgórza
Kóta nad miejscowością Kremná
Sanktuarium
Eliaszówka Eliaszówka Eliaszówka
Eliaszówka Widok na Radziejową Eliaszówka