Loading...
BESKID SĄDECKI - Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.)

Góra Parkowa (742 m n.p.m.) - szczyt w Paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim, na terenie Krynicy-Zdrój. Stanowi ona nie lada atrakcję dla mieszkańców i gości. Tutaj zlokalizowane są główne tereny rekreacyjne dla miasta. Sama Góra parkowa położona jest na wschód od doliny Kryniczanki i góruje nad uzdrowiskiem Krynica-Zdrój.
GPS: 49°24'57.0"N 20°57'54.0"E
Mapa szczytu Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Góra Parkowa ( 742 m n.p.m.)

Opis szczytu

Obszar Góry Parkowej obejmuje prawie 60 hektarowy teren, gdzie zorganizowani wiele tras spacerowych. Odpocząć można tutaj w altankach, ławkach, nad 3 stawami. Przez Park przebiega ścieżka zdrowia, tor saneczkowy oraz 2 szlaki turystyczne. Głównym i popularnym punktem jest Polana Michasiowa. W 1937 roku utworzono tutaj kolej liniowo - terenową. Zarządzana przez Polskie Koleje Linowe S.A. była pierwszą tego typu w Polsce a została wybudowana w Krynicy-Zdrój przez Ligę Popierania Turystyki.

Sama konstrukcja kolejki posiada długość 642 metrów i pokonuje różnicę wysokości wynoszącą 148 metrów. Wagony poruszają się po jednym torze ( mijanka na środku trasy ). Po dotarciu na szczyt turystów czekają liczne atrakcje: rajskie zjeżdżalnie, punkt gastronomiczny oraz wyciąg narciarski. Wzdłuż trasy przebiega pozostałość po torze saneczkowym. Na szczycie można spotkać liczne rośliny, które zwyczajowo nie występują na tym obszarze, a większość z nich jest opisana na licznych tablicach wzdłuż ścieżek pieszych.

Dane kolejki:
liczba miejsc to 50 osób+1
zdolność przewozowa to 500 osób w ciągu godziny
czas trwania jazdy wynosi 3 minuty
spadki na trasie od 19 % do 26 %
Kursuje codziennie od 10.00 do 19.00
Jazda planowa co 15 minut lub dla min. 10 osób jazda ciągła.

Tory zjazdowe na Górze Parkowej

Tor saneczkowy, którego pozostałość jest widoczna na stokach góry działał od 1929 roku. Odbywały się tutaj mistrzostwa Polski a po roku 1938 postawiono na jej początku betonową wieże rozbiegową. Zastąpiła ona starą drewnianą konstrukcję. Zawodnicy korzystali z toru do końca lat 70 XX wieku. Obecnie stary tor nie istnieje, jedynie fragmentami można dostrzec miejsce, w którym przebiegał. Ze starej wieży władze po zaprzestaniu użytkowania przekształciły ją w rajskie zjeżdżalnie.

Góra Parkowa objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków



Powroźnik - Krynica Zdrój
- z Powroźnika 3.00 h (z powr. 2.30 h)
- do Krynicy-Zdrój 0.25 h (z powr. 0.40 h)
Krynica Zdrój - Góra Parkowa -
- z Krynicy-Zdrój 0.40 h (z powr. 0.25 h)
- na Huzary ( 864 m n.p.m.) 0.55 h (z powr. 0.45 h)
Widok z Góry Parkowej na Tatry Widok z Góry Parkowej na południe
Widok z Góry Parkowej na Krynicę Widok z Góry Parkowej na Muszynę
Góra Parkowa  fot. beskidsadecki.eu Góra Parkowa - w stronę Tylicza fot. beskidsadecki.eu Góra Parkowa - górna stacja fot. beskidsadecki.eu
Góra Parkowa Góra Parkowa - w stronę Tylicza Góra Parkowa - górna stacja
Kolej na Górze Parkowej Widok z Góry Parkowej w stronę
Jaworzyny Krynickiej
Góra Parkowa
Kolej na Górze Parkowej Pozostałości po dawnym
torze saneczkowym
Góra Parkowa
Góra Parkowa Góra Parkowa natura wokół Wyjazd na Górę Parkową