Loading...
BESKID SĄDECKI - Mała Radziejowa ( 1207 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Mała Radziejowa ( 1207 m n.p.m.)

Mała Radziejowa (1207 m n.p.m.) - niezbyt stromy szczyt w głównej części grzbietu Pasma Radziejowej. Położenie pomiędzy Przełęczą Długą ( 1166 m n.p.m.) a Radziejową ( 1266 m n.p.m.) sprawia iż jest znana i kojarzona z bliskością najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego, który góruje po jej wschodniej stronie. Południowa część Małej Radziejowej opada do doliny potoku Czarna Woda, od północnej strony z kolei odchodzi dość krótki grzbiet.
GPS: 49°27'09.5"N 20°35'43.2"E
Mapa szczytu Mała Radziejowa ( 1207 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Mała Radziejowa ( 1207 m n.p.m.)

Opis szczytu

Mała Radziejowa objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Obecnie tereny te porasta młody, sadzony las. Od 1976 w okolicach Radziejowej bytował dość groźny szkodnik, który osłabił las świerkowy, porastający Małą Radziejową. Leśnicy zmuszeni byli wyciąć całe połacie zajętych drzew, głównie na Małej Radziejowej, Radziejowej ( 1266 m n.p.m.) oraz na Złomistym Wierchy ( 1224 m n.p.m.). Po tym zabiegu odnowiono las młodymi świerkami, jodłami oraz limbą.

Widok na Małą Radziejową i Radziejową fot. monterek58.rzeszow.plWidok na Małą Radziejową i Radziejową fot. monterek58.rzeszow.pl
Widok ze Złomistego Wierchu ;; fot. Jerzy OpiołaWidok ze Złomistego Wierchu ;; fot. Jerzy Opioła
Okolice Małej Radziejowej fot. rowerempogorach.plOkolice Małej Radziejowej fot. rowerempogorach.pl
Widok na Tatry z okolic Radziejowej fot. farixWidok na Tatry z okolic Radziejowej fot. farix
Mała Radziejowa fot. Tow.AbramowskiMała Radziejowa fot. Tow.Abramowski
Widok na Tatry z okolic Radziejowej fot. farixWidok na Tatry z okolic Radziejowej fot. farix