Loading...
BESKID SĄDECKI - Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka

Platforma widokowa Ślimak znajdująca się w miejscowości Wola Krogulecka obok Barcic w Beskidzie Sądeckim. Obiekt jest umiejscowiony nieco poniżej szczytu góry Dzielnica (539 m n.p.m.) w gminie Stary Sącz. Platformę dla turystów uruchomiono 2 lipca 2014 roku. Budowla jest nietypowa jak na warunki górskie, gdyż przeważnie stawiane są wieże widokowe. Tutaj jednak postawiono na okrągłą platformę, która wijąc się łagodną spiralą jest dostępna z poziomu podłoża, nie wykorzystując do tego żadnych schodów. Ułatwia to poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz wjazd na "ślimaka" wózków dziecięcych.
GPS: N 49° 30' 26.203'' E 20° 40' 19.986''

Opis Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka

Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka fot. Tomek Wolnik Umiejscowienie platformy w najwyżej położonej wsi gminy Stary Sącz, w niedalekiej odległości od drogi krajowej 87 pozwala przejazdem podziwiać widoki Beskidu Sądeckiego. W samych Barcicach, podążając na południe należy skręcić z drogi krajowej w lewo, za znakami. Wjazd drogą asfaltową jest dość stromy, natomiast już na terenie samej platformy jest parking na kilka samochodów ( jedynie w dni powszednie ). Poniżej platformy, ok 300 metrów wcześniej można korzystać również z parkingu na kilkanaście samochodów. Na terenie obiektu znajdują się również liczne ławeczki, miejsce na grilla wraz z stolikami i toaletą oraz mały placyk zabaw dla dzieci.

Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka fot. Tomek Wolnik
Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka fot. Tomek Wolnik Widoki z platformy widokowej w Woli Kroguleckiej są rozległe, głównie na Dolinę Popradu, która rozdziela dwa pasma Beskidu Sądeckiego: Pasmo Jaworzyny Krynickiej oraz Pasmo Radziejowej. Widać tutaj dokładnie najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego - Radziejową ( 1266 m n.p.m.) oraz nieco niższą Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.). Można dostrzec miejscowość Rytro wraz z ruinami Zamku Ryterskiego. Widać również inne pasma, m.in.: Beskid Wyspowy z wyróżniającym się Jasieniem oraz Mogielicą, a także Pogórze Rożnowskie. Wola Krogulecka jest jednym z przystanków ścieżki przyrodniczej "Het na hore bez skole" czyli gdzieś w górę przez kamienie. Przez platformę widokową przebiega szlak pieszy Nowy Sącz / Barcicie - Makowica.

Platforma widokowa Ślimak Wola Krogulecka fot. Tomek Wolnik
fot. Tomek Wolnik fot. Tomek Wolnik Platforma ślimak
fot. Michał Chowaniak fot. Michał Chowaniak fot. Michał Chowaniak
Wola Krogulecka - Platforma Widokowa
fot. Fujikowanie
Wola Krogulecka - Platforma Widokowa
fot. Fujikowanie
Wola Krogulecka - Platforma Widokowa
fot. Fujikowanie
Ślimak w Woli Kroguleckiej Ślimak w Woli Kroguleckiej Ślimak w Woli Kroguleckiej