Loading...
BESKID SĄDECKI - Wierchomla Wielka i Mała

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Wierchomla Wielka

Wierchomla Wielka - (łem.Wierchomlia) wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Piwniczna Zdrój. Znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Sąsiaduje z Wierchomlą Małą. Wierchomla Wielka i Mała położona jest do dolinie potoku Wierchomlanka, który później wpływa do Popradu. Wierchomla Wielka otoczona jest zalesionymi górami. Znajduje się tu zabytkowa cerkiew połemkowska z XIX wieku z przyległym cmentarzem i inne stare zabudowania połemkowskie.

Wierchomla Mała

Wierchomla Mała - wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Piwniczna-Zdrój. Znajduje się na obszarze potoku Mała Wierchomlanka. Znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. W Wierchomli Małej funkcjonują wyciągi narciarskie, w tym najdłuższy wyciąg krzesełkowy w Polsce o długości 1,6 km. Wierchomla Wielka otoczona jest zalesionymi górami.

Opis miejscowości Wierchomla Wielka i Mała

Wierchomla Mała Atrakcje turystyczne: stare chaty pochodzenia Łemkowskiego, źródła mineralne, jaskinia pod Pustą Wielką ( 1061 m n.p.m.), miejsca na grill, paintball. Dla amatorów wspinaczki udostępnione są ścianki a dla turystów pieszych szlaki. Wychodząc w góry z Wierchomli można dotrzeć do schronisk: Schronisko Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.), Schronisko Hali Łabowskiej ( 1061 m n.p.m.). Wierchomla Wielka

Wierchomla Mała fot. Bunio34~commonswiki
Wierchomla Wierchomla Wierchomla
Wierchomla Wierchomla Wierchomla