Loading...
BESKID SĄDECKI - Majdański Potok ( 420 m n.p.m.)

Potoki Beskidu Sądeckiego

Majdański Potok

Majdański Potok (420 m n.p.m.) - potok będący prawym dopływem Obidzkiego Potoku w Paśmie Radziejowejw Beskidzie Sądeckim. Rozpoczyna się na wysokości ok 1000 m.n.p.m. na obszarze obejmującym zachodnią część stoków Minkowskiej Przełęczy ( 1120 m n.p.m.). Całkowita długość Majdańskiego Potoku to niecałe 6 km.
GPS: 49°30'27.7"N 20°29'49.6"E
Mapa ujścia potoku Majdański Potok w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Majdański Potok

Opis potoku

Zima w Majdańskim Potoku - Roztoka Ryterska Początkowo dolina skierowana jest na zachód i obejmuje północny obszar głównej grani, wciskając się pomiędzy szczytem Skałka ( 1163 m n.p.m.) a szczytami Jasiennika ( 1128 m n.p.m.) i Spadziów ( 1058 m n.p.m.).

Dolina jest głęboka, całkowicie zalesiona i niezamieszkana. Zmiana kierunku następuje w okolicach szczytów na linii Rokita ( 898 m n.p.m.) - Bucznik ( 870 m n.p.m.) - potok zaczyna płynąć na północ.

Ujście Majdańskiego Potoku zlokalizowane jest w Obidzy, gdzie wpływa do większego Obidzkiego Potoku jako jego prawobrzeżny dopływ - charakterystyczny punkt tuż za kościołem. Drugim dość charakterystycznym obiektem jest Wodospad Wielki o wysokości 5 m, znajdujący się kilkadziesiąt metrów poniżej ujścia największego dopływu - Potoku Czerniawa. Ostatni, dolny fragment Majdańskiego Potoku jest zagospodarowany, począwszy od Wodospadu Wielkiego, obejmuje gospodarstwa osiedla Obidza ( wąska droga ).

Majdański Potok i Wodospad Wielki ;; fot. Jerzy OpiołaMajdański Potok i Wodospad Wielki ;; fot. Jerzy Opioła
Dolina Majdańskiego Potoku. Widok z Herślowej Polany ;; fot. Jerzy OpiołaDolina Majdańskiego Potoku. Widok z Herślowej Polany ;; fot. Jerzy Opioła
Zimowy poranek z widokiem na dolinę Małej Roztoki Ryterskiej Fot. Wojciech ZbyszowskiZimowy poranek z widokiem na dolinę Małej Roztoki Ryterskiej Fot. Wojciech Zbyszowski