Loading...
BESKID SĄDECKI - Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska ( 100,38 ha)

Rezerwaty Beskidu Sądeckiego

Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska

Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska ( 100,38 ha) - leśny rezerwat przyrody w gminie Muszyna, w powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Zajmuje powierzchnię 100,38 ha. Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 24 grudnia 1957 roku (M.P. z 1958 r. Nr 6, poz. 35). Według aktu powołującego, rezerwat utworzono w celu zachowania ze względów naukowych fragmentu lasu będącego pozostałością pierwotnych lasów modrzewiowo-lipowych w Karpatach. Najstarsze drzewa osiągają tutaj ponad 200 lat. Świetlisty, stary las z niewielka domieszką innych gatunków stanowi jeden z największych skarbów Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
GPS: N 49° 20' 51.255'' E 20° 52' 48.915''
Mapa Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska

Opis rezerwatu

Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska ( 100,38 ha) Rezerwat Las Lipowy Obrożyska fot. A. Klimkowski "Obrożyska" to jeden z najcenniejszych kompleksów lasu liściastego na terenie Beskidów. Podstawowym gatunkiem jest tu lipa drobnolistna, której towarzyszą: jodła, świerk i buk. Las ten uważany jest za relikt epoki polodowcowej (ok. 4000-2000 lat p.n.e.). Charakteryzuje go specyficzny mikroklimat. W jego poszyciu znalazły schronienie liczne gatunki zwierząt jak borsuki, dziki, sarny czy lisy. Przy większym szczęściu można tu zaobserwować nawet żbika czy niezwykle rzadkiego w Polsce motyla niepylaka mnemozynę. Ponadto znajduje się tu jedna z największych w Polsce ostoi salamandry plamistej.

Maoa ścieżki przyrodniczej Las Lipowy Obrożyska W latach dziewięćdziesiątych władze Popradzkiego Parku Krajobrazowego postanowiły wytyczyć w obrębie rezerwatu ścieżkę spacerowo - edukacyjną. Na terenie rezerwatu utworzona została ścieżka dydaktyczna o długości 3 km, wspaniała atrakcja dla miłośników przyrody. Wejście znajduje się od ul. Lipowej obok budynku Marathon Hotel & Spa. Została ona wyznakowana, opatrzona tablicami zawierającymi informacje krajoznawcze i przyrodnicze oraz wyposażona w miejsca służące odpoczynkowi jak ławki czy wiaty.

Rezerwat Las Lipowy Ścieżka przebiega przez najbardziej wartościowe rejony rezerwatu i pokazuje jego bogactwo florystyczne. Przedstawia nie tylko główne gatunki roślin ale także podstawowe zbiorowiska leśne występujące na jego terenie. Tablice informują także o zwierzętach, które można zaobserwować w danej okolicy. Przejście całej ścieżki trwa około 2 godzin i nie jest specjalnie męczące. Można robić dłuższe lub krótsze postoje na specjalnie przygotowanych do tego celu miejscach i rozkoszować się pięknem unikatowej dla całych Karpat przyrody. Rezerwat Las Lipowy Obrożyska

Zobacz trasę w Traseo

Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska fot. irart.plNa szczycie, fot. szkieletek - eksploratorzy.com.pl
Mofeta - unikat w skali światowej fot. Tadeusz OgórekMofeta - unikat w skali światowej fot. Tadeusz Ogórek
Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska fot . AdamoKrzyśRezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska fot . AdamoKrzyś