Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Ołtarz Papieski w Starym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Ołtarz Papieski

Ołtarz Papieski w Starym Sączu to jedna z niewielu takich budowli w Polsce. Jest on pamiątką po wizycie Ojca Świętego Jana Paweł II w Starym Sączu, kiedy to 16 czerwca 1999 roku Papież kanonizował błogosławioną Kingę. Nie został on rozebrany i stanowi ważny punkt podczas wizyty pielgrzymów w grodzie świętej Kingi. Stoi on na starosądeckich błoniach i jest cały czas używany podczas różnego rodzaju uroczystości czy odpustów.
GPS: N 49° 33' 34.738'' E 20° 38' 53.646''
ul. Papieska 10, Stary Sącz

Opis Ołtarz Papieski w Starym Sączu

Ołtarz w Starym Sączu, którego autorem jest Zenon Remi - zakopiańczyk pochodzący z znanej sadeckiej rodziny Remich, swoim wyglądem nawiązuje do budowli góralskich, w architekturze pasterskiej. Zadaszenie podczas pamiętnej wizyty podtrzymywały dwie potężne kolumny, które wykonano z bryły soli. Miało to nawiązywać do znanej legendy, kiedy to za sprawą Kingi, odnaleziono w Bochni i Wieliczce pokłady soli. Po wizycie kolumny zostały zastąpione drewnianymi podkorami, które do dzisiaj spełniają swoje zadanie. Historia solnych kolumn się nie kończy, gdyż są one składowane w kopalni w Bochni.

Stary Sacz, Widok z ołtarza Fot. tu andy
Pierwotną koncepcją dla ołtarza i jego dalszego losu po wizycie Papieża było, aby całość rozebrano, a miejsce po nim wypełnić małą kapliczką, w której miała się znaleźć figura Jezusa Frasobliwego. Jednakże późniejsze bardzo duże zainteresowanie pielgrzymów, którzy zaczęli tłumnie odwiedzać błonia starosądeckie przekonało władze samorządowe oraz ówczesnego biskupa ordynariusza do pozostawiania ołtarza. Sam ołtarz jest konstrukcją drewnianą, z dwoma kondygnacjami oraz podwyższeniem w części środkowej. Całość wieńczy dach, którego zwieńczeniem są dwie, charakterystyczne wieżyczki.

Ołtarz Papieski Fot. iwmali
Obok ołtarza papieskiego powstało Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II znajdujące się przy ul. Papieskiej 10. W jego skład wchodzi między innymi Muzeum Jana Pawła II, Ołtarz Papieski w Starym Sączu oraz Domu Pielgrzyma "Opoka". W dolnej zamkniętej części Ołtarza znajduje się Sala Pamięci Jana Pawła II, która jest posiadającym interesujące eksponaty muzeum. Można w nim zobaczyć m. in. pierwszą papieską piuskę z inauguracji pontyfikatu, jego sutannę, narty i pamiątki z jego pielgrzymek.

Ołtarz Papieski w Starym Sączu fot. CENTRUM KULTURY I SZTUKI IM. ADY SARI W STARYM SĄCZU
Ołtarz Papieski Fot. Krzysztof SokółOłtarz Papieski Fot. Krzysztof Sokół
Stary Sacz, Ołtarz Papieski Fot. Jacek WojcikStary Sacz, Ołtarz Papieski Fot. Jacek Wojcik
Ołtarz Papieski Fot. JBąkowskiOłtarz Papieski Fot. JBąkowski