Loading...
BESKID SĄDECKI - Wodospad na potoku Łomniczanka

Wodospady Beskidu Sądeckiego

Wodospad na potoku Łomniczanka

Wodospad na potoku Łomniczanka - pomnik przyrody nieożywionej, naturalny próg skalny, w miejscowości Łomnica Zdrój. Należy on do Pasmo Jaworzyny Krynickiej a zasilany jest potokiem Łomniczanka.
GPS: 49°27'48.3"N 20°46'38.4"E
Mapa położenia Wodospad na potoku Łomniczanka w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o Wodospad na potoku Łomniczanka

Opis wodospadu

Wodospad i źródła mineralne Łomniczanki Woda spada tutaj z wysokości około 3 metrów, tworząc kaskadę na 7 metrowym progu. Woda przepływa przez 3 pęknięcia, sięgając niemal 1,6 metra w głąb. Z racji występowania piaskowca w dnie doliny potoku, można przyjąć, że erozja wodna kiedyś jeszcze bardziej rozczłonkuje kocioł eworsyjny wodospadu.

Wraz z minięciem wodospadu, wzdłuż potoku występują liczne źródła wód mineralnych, które są bogate w szczawy wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowych. Obecnie jest to obszar, gdzie tych szczaw jest najwięcej, a woda wykorzystywana jest przez okolicznych mieszkańców. Cały teren podlega ochronie od 1982 roku, stanowiąc pomnik przyrody nieożywionej (chroniona skałka piaskowcowa - piaskowiec krynicki).

Dojazd do wodospadu jest dość łatwy: należy z drogi głównej 87 zjechać na rondzie tuż przed przejściem granicznym w stronę Łomnicy-Zdrój. Po niecałych 5 km mozna się zatrzymać na małej zatoczce parkingowej, za którą są schodki, ułatwiające zejście do Wodospadu na potoku Łomniczanka.

Wodospad na potoku ŁomniczankaWodospad na potoku Łomniczanka
Wodospad na potoku ŁomniczankaWodospad na potoku Łomniczanka
Wodospad na potoku ŁomniczankaWodospad na potoku Łomniczanka