Loading...
BESKID SĄDECKI - Łomnica Zdrój

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Łomnica Zdrój

Łomnica - Zdrój - wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Piwniczna-Zdrój. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim. Łomnica-Zdrój ( Beskid Sądecki ), zlokalizowana jest przy ujściu Łomniczanki, pomiędzy szczytami górskimi, mocno pokrytymi lasami. Łomnica - Zdrój sąsiaduje z Piwniczną Zdrój, oraz z mniejszymi wsiami: Kokuszka, Wierchomla Wielka i Mała.

Opis miejscowości Łomnica Zdrój

Herb Łomnica - Zdrój Dzięki licznym źródłom mineralnym doskonałemu mikroklimatowi oraz centralnemu położeniu w Beskidzie Sądeckim, Łomnica jest doskonałą bazą do zwiedzania tej ciekawej i pięknej ziemi dla coraz większej liczby turystów. Liczne w tej okolicy szlaki turystyczne wyprowadzają na szereg szczytów ( Kicarz ( 703 m n.p.m.), Hala Łabowska ( 1064 m n.p.m.), Parchowatka ( 1004 m n.p.m.)), z których rozciągają się przepiękne widoki nie tylko na Beskidy, ale również na Tatry i Pieniny. Odległe o zaledwie kilka kilometrów przejście graniczne w Piwniczna Zdrój między Polską i Słowacją otwiera możliwości zwiedzenia Starej Lubowni, Bardejowa, Łomnicy Tatrzańskiej, Popradu, Czerwonego Klasztoru i szeregu innych ciekawych miejscowości.

Łomnica - Zdrój - żółty szlak Prawie w samym środku Łomnicy, w odległości 2,5 km od Popradu tryskają nad rzeczką liczne stróżki szczawy ziemno-alkaliczno-żelaziste o dużej zawartości dwutlenku węgla ujęte w roku 1910. Takie same źródła kwaśnej wody znajdują się także w górnej części wsi. Leczeniu uzdrowiskowemu sprzyjają korzystne warunki mikroklimatyczne i bioklimatyczne. Wody mineralne skuteczne są przy leczeniu schorzeń układu krążenia.

Łomnica - Zdrój fot. Grzegorz Grabowski

Historia miejscowości Łomnica Zdrój

Budynek dawnej szkoły podstawowej w Łomnicy-Zdroju 1991 Nazwa miejscowości (Łomnica novae radicus) powstała w 1570 roku, a od 1770 należała do Cesarstwa Austro-Węgierskiego, pochodzi od łomów, połamanych drzew w pobliskich lasach, przez które miał przedzierać się król Kazimierz Wielki. Zostało to odzwierciedlone w nieoficjalnym herbie wsi, przedstawiającym złamane drzewo, dzban i kran. Według E. Pawłowskiego nazwa ma pochodzić od rwącego potoku łamiącego skały lub łamiącego się o skały. Pierwszy kościół został wzniesiony pomiędzy 1912-1915, zaś pierwszą szkołę w 1890 roku ( druga szkoła, w centrum wsi utworzono po roku 1989, ze względu na duże zapotrzebowanie, które późnie wzrosło i dobudowano gimnazjum. .

Łomnica - Zdrój fot. urlopwpolsce.pl
Łomnica - Zdrój fot. PetroslavrzŁomnica - Zdrój fot. Petroslavrz
Łomnica - ZdrójŁomnica - Zdrój