Loading...
BESKID SĄDECKI - Zamek Pławiec

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Zamek Pławiec

Zamek Pławiec - znajduje się on niedaleko granicy Polsko-Słowackiej, pomiędzy wzniesieniami Beskidu Sądeckiego a Górami Lewockimi, w dolinie Popradu. Należy do najstarszych zamków z czasów średniowiecza, na obszarze Szarisza, czyli jednej z krain słowackich. Zlokalizowany jest w miejscowości Pławiec (Plavec). Zamek jest bardzo zaniedbany, a przyroda wciska się w każdy możliwy obszar i szczelinę murów.
GPS: N 49° 15' 19.081'' E 20° 50' 51.83''

Opis Zamek Pławiec

Historia Zamku Pławiec

Zamek Plawiec Pierwsza wersja, dość nieprawdopodobna, dotycząca powstania budowli mówi, że został on wzniesiony w 1100 roku, za panowania węgierskiego króla Kolomana i miał być warownią rodu Połowców. Historycy uznają za fakt, ze w tym okresie tereny na których miał się znajdować zamek należały do Polski, do kasztelania sądeckiej, stąd niemożliwym byłaby możliwa ingerencja Węgrów. Pierwotnym właścicielem był Bohumir z Liptowa. W 1269 roku miał tutaj powstać zamek zbudowany z kamienia, który miał bronić grodu na Popradzie. Plawiec Z faktów dowiedzieć się można, że w latach 1301-1320 władał nim Jan Muskata - biskup z Krakowa. Późniejsze lata to władanie węgierskich rodów, które przejęły zamek.
Aż do 1856 roku zamek przechodził z rąk do rąk, stając się z czasem dworem i pacałam, a zatrącając swoje właściwości obronne. Ostatnia przebudowa w 1830 roku tak naruszyła strukturę murów, iż ówcześni mieszkańcy zmuszeni byli opuścić to miejsce z obawy przed zawaleniem. żywota zamku dopełnił pożar w 1856 roku, a kolejni posiadacze dóbr nie byli zainteresowani jego odbudową. Podobnie jest w dzisiejszych czasach, zamek nadal niszczeje i nawet prace podjęte w końcu lat 70 XX wieku nie zahamowały jego nieuchronnego końca.

Ruiny zamku Pławiec fot. Jerzy Opioła

Zamek obecnie

Hrad Plaveč Dominującym obiektem zamku była prostokątna wieża, o wymiarach 9x8 metrów, która pełniła funkcję mieszkalną. Otoczona była murami o grubości prawie 3 metrów, które okalały szczyt góry. W późniejszych czasach została przebudowana na budynek dwukondygnacyjny, pełniący funkcję pałacu. Na jej czterech rogach znajdowały sie baszty. Ponadto na skład budowli wchodziło jeszcze skrzydło reprezentacyjne, dom pański oraz kuchnia. Hrad Plaveč Obok miały znajdować się kapliczki, stary pałac oraz dwie baszty: okrągła i półkolista. Podzamcze składało się z folwarku, który był nazywany również Majerem. W samych murach wykuto wysokie okna, które przetrwały dość długo. W bliskiej odległości od zamku znajduje się obecnie mauzoleum dawnych właścicieli zamku. Same groby zostały okradzione. Plavec panorama Najdogodniejszy dojazd wiedzie drogą wzdłóż doliny Popradu, od miejscowości Leluchów. Po przekroczeniu granicy należy wjechać na drogę 77 w kierunku południowo - zachodnim a następnie skręcić w drogę 68. Od końca drogi 77 prowadzi na zamek również ścieżka.

Zamek Pławiec fot. Milan Simcak
Plavec - Panorama
Plavec - Panorama
Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec
Plavec Plavec Plavec
Zamek Pławiec Zamek Pławiec Zamek Pławiec