Loading...
BESKID SĄDECKI - Leluchów

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Leluchów

Leluchów - wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Leluchów to niewielka miejscowość położona u ujścia potoku Smereczek do Poprad, około 10 kilometrów na południe od Muszyny . Jest to miejscowość graniczna i przed przystąpieniem Polski do strefy Schengen znajdowało się tu drogowe i kolejowe przejście graniczne. Leluchów otaczają wzniesienia Gór Leluchowskich należące do znajdujących się w większości na Słowacji Gór Czerchowskich.

Opis miejscowości Leluchów

W niewielkim oddaleniu od cerkwi znajdują się dwie stuletnie lipy (pomniki przyrody). Leluchów leży na wysokości 520-530 m, u stóp góry Kraczonik ( 936, 933 m n.p.m.). Dojazd drogą z Muszyny. W Leluchowie ma swój początek niebieski szlak pieszy, który wiedzie początkowo przez pasmo Zimengo i Dubnego w Górach Leluchowskich, a następnie przez Krynicę Zdrój i Pasmo Jaworzyny do Żegiestów Zdrój Przez wieś przebiega także czerwony Karpacki Szlak Rowerowy.

Widok z Leluchowa na Słowację fot. axpiter

Historia miejscowości Leluchów

Leluchów, cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra (obecnie kościół rzymskokatolicki) Leluchów lokowany był na prawie wołoskim, a jego mieszkańcy posiadali swoje pola po obydwu stronach dzisiejszej granicy ze Słowacją. Mieli też oni bardzo dobre kontakty z mieszkańcami tamtych terenów, nazywanych wtedy Górnymi Węgrami przez co byli nazywani przez innych Łemków Wenhrinami czyli Węgrami. Wpływy z południowej strony Karpat widoczne były przede wszystkim w stroju oraz w odmiennym sposobie budownictwa. Miejscowość zyskała na znaczeniu w II połowie XIX wieku kiedy poprowadzono tędy strategiczna linię kolejową łączącą Tarnów z linią preszowską. Linia działa do dnia dzisiejszego. Po dawnych mieszkańcach wsi wysiedlonych w 1947 roku na ziemie odzyskane zachowała się drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra, która obecnie służy jako kościół filialny parafii w Muszynie.

Widok przejścia granicznego od strony polskiej w 2008 roku fot. Przykuta

Informacje o miejscowości Leluchów

Węzeł szlaków

Powroźnik - Leluchów
Leluchów - przystanek kolejowy fot. AtlasKolejowy.plLeluchów - przystanek kolejowy fot. AtlasKolejowy.pl
LeluchówLeluchów