Loading...
BESKID SĄDECKI - Wody mineralne Muszyna Zdrój

Wody mineralne Beskidu Sądeckiego

Wody mineralne Muszyna Zdrój

Muszyna - miejscowość położna na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Dzięki gęsto zalesionym zboczom górskim, region ten charakteryzuje się łagodnym, górskim klimatem o średniej aktywności biologicznej. Działanie klimatu górskiego modyfikowane obecnością lasów wpływa korzystnie na schorzenia układu oddechowego, odpornościowego wykorzystując przeciwzapalne i bakteriobójcze zdolności fitoncydów, jak i na sferę psychiczną przez ujemną jonizację powietrza a także spokój, ciszę i kontakt z pięknem przyrody i możliwością aktywności ruchowej w czystym, nie skażonym środowisku.

Występowanie i wykorzystanie przez ludność źródeł wód kwaśnych w Muszynie datuje się od czasów jej powstania. Jako pierwszy opisywał je kronikarz Jan Długosz w XV wieku. W roku 1929 wykonano w Muszynie pierwszy odwiert "Antoni" o głębokości 110 metrów, który zmienił oblicze miasta. W roku 1930 Muszyna zostaje włączona do Związku Uzdrowisk Polskich, a w 1934 odzyskuje prawa miejskie i uruchomione zostają ponownie łazienki mineralne. Natychmiast pojawiają się liczni kuracjusze.
Mapa wody mineralne Muszyna Zdrój w Beskidzie Sądeckim

Informacje o wody mineralne Muszyna Zdrój

Opis wody mineralnej

Pochodzenie wód mineralnych

Źódło św. Łukasza "MUSZYNA ZDRÓJ" to wysokozmineralizowana naturalna woda mineralna o doskonałych walorach zdrowotnych wydobywana z głębokich warstw geologicznych (203m) na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Zawarte w niej jony wapnia, magnezu, wodorowęglany sprawiają, że woda spełnia funkcję profilaktyczno-zdrowotną dla naszego organizmu. Wapń - stanowi główny budulec kości i zębów, utrzymuje właściwą krzepliwość krwi. Działa odczulająco oraz uszczelnia naczynia krwionośne w stanach uczuleniowych, reguluje równowagę w zakresie pobudliwości nerwowo-mięśniowej, zapobiega osteoporozie a razem z magnezem wstrzymuje przechodzenie jonów metali ciężkich z jelit do naczyń.

Muszyna Zdrój Magnez - odgrywa ważną rolę w zapobieganiu oraz profilaktyce miażdżycy naczyń krwionośnych, zawału serca, kamicy nerkowej oraz chorób nowotworowych. Właściwy poziom magnezu w ustroju człowieka decyduje o prawidłowych czynnościach układu immunologicznego i nerwowomięśniowego. Zapobiega stresom, zmęczeniu i bezsenności, zmniejsza napięcia nerwowe, skutki działania alkoholu na organizm oraz pomaga naszemu organizmowi w usuwaniu metali ciężkich takich jak np. ołów i rtęć z organizmu.

Typy wód mineralnych w Muszynie Zdroju

Pijalnia Cechini Muszyna

  • Pijalnia Cechini - Stanisław i Józef - odwierty Stanisław (odwiercany w 2000 r.) i Józef (odwiercany w 2001 r.) zostały wykonane w celu zaopatrzenia Rozlewni Wody Mineralnej oraz pijani Cechini w wodę leczniczą.
    Stanisław - 0,33 % odwiert o głębokości 150 m. Woda jest ujmowana pompą głębinową z interwału 70-146 m poniżej powierzchni terenu. Utworami wodonośnymi są piaskowce krynickie wieku trzeciorzęd - eocen. Szczawa wodorowęglanowo- wapniowa, żelazista o mineralizacji 3300 mg/dm3.
    Józef - 0,19 % odwiert o głębokości 142 m. Woda jest ujmowana pompą głębinową z interwału 79-136 m poniżej powierzchni terenu. Utworami wodonośnymi są piaskowce z Piwnicznej wieku trzeciorzęd - eocen. Szczawa wodorowęglanowo- wapniowo-magnezowa, o mineralizacji 1900 mg/dm 3. Ul. Zazamcze 23
    Wody lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku.
    Wskazania lecznicze:
    - chroniczne schorzenia i infekcje dróg moczowych
    - uzupełnianie niedoborów wapnia i magnezu
    - wspomagająco przy biegunkach, zwłaszcza na tle emocjonalnym
    - wspomagająco w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i przy leczeniu antybiotykami

  • Pijalnia Antoni, Muszyna
  • Pijalnia Antoni - 0,77 - 0,87 % w 1929 roku w Muszynie wykonano z inicjatywy władz gminy pierwszy odwiert ujmujący mineralną wodę leczniczą. Fakt ten odmienił życie całego miasta gdyż posiadanie własnego ujęcia wody leczniczej o wyśmienitym składzie chemicznym umożliwił uruchomienie łazienek mineralnych na Zapopradziu w Muszynie. Dzięki temu począwszy od roku 1930 Muszyna uzyskuje status uzdrowiska. W uznaniu zasług ówczesnego burmistrza Muszyny Antoniego Jurczaka dla rozwoju uzdrowiska pierwszy odwiert nazwano od jego imienia.
    Odwiert o głębokości 120 m. Woda jest ujmowana pompą głębinową z interwału 109-118 m poniżej powierzchni terenu. Utworami wodonośnymi są piaskowce z Piwnicznej wieku trzeciorzęd - eocen. Jest to woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku, z rewelacyjną zawartością magnezu 850-950 mg/dm3. Aleja Zdrojowa (za Popradem).
    Wskazania lecznicze:
    - choroby układu trawieni
    - choroby nerek i dróg moczowych
    - choroby dolnych i górnych dróg oddechowych
    - choroby reumatologiczne
    - osteoporoza
    - otyłość
    - niektóre choroby alergiczne

  • Pijalnia w Muszynie
  • Pijalnia Milusia - 0,4 - 0,5 % ujęcie Milusia zostało wykonane z inicjatywy prywatnej w 1935 r w centralnej części miasta na zlecenie inż. Krówczyńskiego, który następnie wybudował w sąsiedztwie nowoczesne łazienki do kąpieli mineralnych (obecnie budynek prokuratury w którym mieści się również pijalnia "Milusia"). Ujęcie zapewniało wówczas surowiec leczniczy do kąpieli i kuracji pitnej. Odwiert nazwano Milusia od imienia Mili Lachowej z pochodzenia Jugosłowianki, żony ówczesnego starosty nowosądeckiego, dra Macieja Lacha. Odwiert o głębokości 175 m. Woda jest ujmowana pompą głębinową z interwału 110-171 m poniżej powierzchni terenu. Utworami wodonośnymi są piaskowce z Piwnicznej wieku trzeciorzęd - eocen. Szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa, o mineralizacji 4000-5000 mg/dm3. Woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku. Najlepiej smakuje prosto z kurka w pijalni z pełną zawartością dwutlenku węgla, perląca się niczym szampan. Pijalnia (całoroczna) w Muszynie przy ul. Piłsudskiego.
    Wskazania lecznicze:
    - choroby reumatologiczne
    - choroby dolnych i górnych dróg oddechowych
    - choroby układu trawienia
    - otyłość
    - osteoporoza
    - choroby nerek i dróg moczowych

  • Zdrój Anna, ul. Jasna
  • Zdrój Anna - 0,17 % odwiert wykonany został w 1958 r. Uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w Muszynie w uznaniu za wieloletnią opiekę nad źródłami Muszyny i dla uczczenia zasług dr Anny Jarockiej, Kierowniczki Laboratorium Balneochemicznego (Balneoprojekt Warszawa) ujęcie zostało nazwane jej imieniem. Odwiert o głębokości 12 m. Woda jest ujmowana pompą głębinową z interwału 7-12 m poniżej powierzchni terenu. Utworami wodonośnymi są piaskowce z Piwnicznej wieku trzeciorzęd - eocen. Odwiert zlokalizowany w Muszynie przy ul. Jasnej nad brzegiem potoku Muszynka, naprzeciw przystanku kolejowego Muszyna - Zdrój. Szczawa wodorowęglanowo- wapniowo-magnezowa, żelazista o mineralizacji 1700 mg/dm3. Woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku. W opinii mieszkańców Muszyny jedna z najsmaczniejszych, z dużą zawartością rozpuszczonego dwutlenku węgla.
    Wskazania lecznicze:
    - własności przeciwzapalne
    - własności antyalergiczne
    - własności alkalizujące - korzystne działanie na przewód pokarmowy i drogi moczowe

  • Muszyna
  • Zdrój Grunwald - 0,33 % pierwsze wzmianki o źródle Grunwald pochodzą z połowy XIX wieku. W 1878 r. słynny uczony, profesor chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Olszewski badał skład chemiczny wody mineralnej ze źródła "Grunwald" w Muszynie. Inna potoczna nazwa ujęcia to "Wodą spod Krzyża". Woda jest ujęta z głębokości około 2 m poniżej powierzchni terenu. Utworami wodonośnymi są warstwy z Zarzecza (piaskowce z wkładkami łupków ilastych) wieku trzeciorzęd - eocen. Lokalizacja ujęcia: Muszyna - ul. Grunwaldzka. Szczawa wodorowęglanowo- wapniowo-magnezowa, o mineralizacji 3300 mg/dm3. Woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku, z dużą zawartością rozpuszczonego dwutlenku węgla.
    Wskazania lecznicze:
    - własności przeciwzapalne,
    - własności antyalergiczne,
    - własności alkalizujące- korzystne działanie na przewód pokarmowy i drogi moczowe.

  • Zdrój w Szczawniku - 0,26% pomnik przyrody nieożywionej źródło "Za Cerkwią". Źródło zlokalizowane jest w Szczawniku, 50 m za cerkwią, na łące obok domów. Szczawa wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowa o mineralizacji 2600 mg/dm3. Woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku.

    Wskazania lecznicze: - choroba wrzodowa,
    - kamica nerkowa,v - przewlekle zapalenie pęcherzyka żółciowego,
    - przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych.

  • Zdrój Graniczne - 0,14% źródło Muszyna ul. Grunwaldzka, przy granicy z Powroźnikiem Woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku. Woda ujęta kręgiem betonowym.

  • Zdrój Iwona - 0,22% pomnik przyrody nieożywionej źródło "Iwona". Przelew wody wyprowadzony rurką. Źródło zlokalizowane jest w Jastrzębiku. Usytuowane wśród łąk na skraju lasu, na prawym brzegu doliny potoku Wielki, lewobrzeżnego dopływu potoku Jastrzębik. zczawa wodorowęglanowo-wapniowa o mineralizacji 2200 mg/dm3. Woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku. Dodatkowym walorem źródła jest obecność poniżej źródła martwicy wapiennej, zabarwionej na czerwono przez związki żelaza wytrącone z wypływającej wody mineralnej.

  • Źródło Kazimierz - 0,11% źródło Milik - w dolinie potoku Miliczka. W Miliku, należy skręcić przed kościołem w lewo w dolinę potoku Milczki, następnie polną drogą. Źródło położone jest prawej stronie drogi, za ostatnim domem około 200 m. Szczawa wodorowęglanowo-wapniowa o mineralizacji 1100 mg/dm3. Woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku.

  • Zdrój na Wapiennem - 0,21% ujęcie w okresie międzywojennym zwano "Źródłem Marszałka Piłsudskiego". Źródło wyposażone w pompkę ręczną podającą wodę do kurka czerpalnego. Lokalizacja ujęcia: Muszyna ul. Leśna. Szczawa wodorowęglanowo-wapniowa o mineralizacji 2100 mg/dm3. Woda lecznicza o wyśmienitym orzeźwiającym smaku.