Loading...
BESKID SĄDECKI - Wody mineralne Żegiestów Zdrój

Wody mineralne Beskidu Sądeckiego

Wody mineralne Żegiestów Zdrój

Żegiestów Zdrój - wieś uzdrowiskowa w południowej Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna.
W uzdrowisku Żegiestów Zdrój prowadzone jest leczenie w kierunkach: choroby układu trawienia, choroby reumatologiczne, choroby nerek i dróg moczowych. Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane naturalne surowce lecznicze tj. szczawy o mineralizacji w granicach 1,0-2,3 g/dm3. Są to szczawy typu wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowego lub wodorowęglanowo-magnezowo-sodowego. Uzdrowisko posiada 4 ujęcia wód leczniczych. Z uwagi na strukturę topograficzną Żegiestowa utworzono 2 strefy ochrony uzdrowiskowej. Pierwsza (A1-Ż) obejmuje tereny osiedla Żagiestów-Zdrój, a druga (A2-Ż) przysiółek Łopata Polska, gdzie znajduje się sanatorium "Wiktor"
Mapa Wody mineralne Żegiestów Zdrój w Beskidzie Sądeckim

Informacje o Wody mineralne Żegiestów Zdrój

Opis wody mineralnej

Pwiniczna Zdrój Nasycone naturalnym wolnym dwutlenkiem węgla. Dzięki kwasowemu odczynowi, przyspieszającemu rozpuszczanie się w nich zawartych w skałach związków chemicznych, bogate w cenne pierwiastki, takie jak magnez, wapń, brom, jod i żelazo. Zalecane, przede wszystkim do picia i inhalacji, rzadziej do kąpieli, w chorobach układu trawienia, moczowego, oddechowego, krążenia, przemiany materii, nerwicach, stanach osłabienia.Występują głównie w Karpatach i Sudetach. Wszystkie żegiestowskie wody są pomocne w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i układu moczowego oraz posiadają wskazanie prewencyjne przy eliminowanie czynników ryzyka miażdżycy, zatruć metalami ciężkimi, nerwic, osteoporozy i stymulowaniu wzrostu odporności organizmu. Stosuje się je w kuracji pitnej oraz w wielu odmianach kąpieli mineralnych.

Typy wód mineralnych w Źegiestowie Zdroju

Prowizoryczne ujęcie wody Anna

  • Anna - 0,25% nazwa wody jest na cześć żony Ignacego Medweckiejo, założyciela i pierwszego właściciela zdrojowiska (zobacz historię Zdroju). Źródło bije za Domem Zdrojowym w pobliżu Pijalni Głównej. Wodę można za darmo pobrać na placu przed Domem Zdrojowym gdzie cały czas sączy się z tymczasowego kranu. Można ją pić w umiarkowanych ilościach. Traci swoje własności po kilku godzinach i wytrąca się z niej żelazisty osad. Anna to szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa, żelazista. Stopień zmineralizowania 0.25%.

  • Zofia II - 0,35% ujęcie znajduje się na terenie sanatorium Wiktor na Łopacie Polskiej i dostępne jest dla kuracjuszy sanatorium. Zakład oferuje m.in. zabiegi kąpielowe w tej wodzie. Szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa. Stopień zmineralizowania 0.35%.

  • Andrzej- 1,01% nieeksploatowane ujęcie w Żegiestowie Zdroju. Szczawa wodorowęglanowo-magnezowa, żelazista. Stopień zmineralizowania 1.01%.

  • Żegiestów II - 1,3% nieeksploatowane ujęcie w Żegiestowie Zdroju. Szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowa, bromowa. Stopień zmineralizowania 1.3%.