Loading...
BESKID SĄDECKI - Żegiestów Zdrój

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Żegiestów Zdrój

Żegiestów - Zdrój - wieś uzdrowiskowa w południowej Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. Wieś położona nad Popradem i Żegiestowskim Potokiem. Bliskość gór, obcowanie z naturą, strefa ciszy, spokoju sprawia, że można tu odpocząć od zgiełku życia codziennego, zregenerować siły, pomyśleć i zapomnieć o całym bożym świecie.

Opis miejscowości Żegiestów Zdrój

Żegiestów Zdrój Uzdrowisko leczy głównie choroby układu trawiennego, znane jest z reumatologii oraz leczenia związanego z nerkami. Dzięki występowaniu licznych źródeł mineralnych, głównie szczawy o mineralizacji w granicach 1,0-2,3 g/dm3, można było tutaj wykonać 4 ujęcia wód leczniczych ( źródło Anna oraz 3 odwierty: Żegiestów II, Zofia II, Andrzej II ). W wyniku występowania wyjątkowej struktury topograficznej, Żegiestów został podzielony na dwie strefy uzdrowiskowe: osiedle Żagiestów-Zdrój oraz przysiółek Łopata Polska, ze słynnym sanatorium "Wiktor".

Żegiestów Zdrój Klimat o cechach podgórskich, umiarkowanie i silnie bodźcowy, z lokalnymi nieckami mikroklimatycznymi, moderowany przez otaczające obszary leśne. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Żegiestowa to naturalne wody mineralne i klimat. W Żegiestowie - Zdroju leczy się m.in.: choroby układu pokarmowego, choroby układu moczowego, choroby układu oddechowego, schorzenia narządu ruchu.

Żegiestów - Zdrój fot. zdroj24.pl

Historia miejscowości Żegiestów Zdrój

Hotel Wiktor w Żegiestowie przed wojną Osada Żegiestów lokowana została przez biskupa Franciszka Krasińskiego, 26 lipca 1575 roku. Stosunkowo szybko, bo już w XVII w., w Żegiestowie wybudowano cerkiew. Powstanie cerkwi, nie zaś kościoła rzymskokatolickiego, związane było z obecnością na tym terenie prawosławnej ludności wołoskiej oraz ruskiej. Aż do połowy XIX w. losy Żegiestowa w niczym nie odbiegały od losów innych osad łemkowskich. Ludzie zajmowali się hodowlą, zaś później (w czasach rozbiorowych), po wprowadzeniu wysokiego podatku od bydła, rolnictwem. Wypoczywający tu kuracjusze byli kierowani do Żegiestowa z ramienia Funduszu Wczasów Pracowniczych i przez zakłady pracy, jak również przyjeżdżali na własną rękę. W uzdrowisku znajdowały się: sklep, restauracja, apteka, funkcjonowała biblioteka, odbywały się dancingi, koncerty, odczyty.

Żegiestów - Zdrój Cztery Pory Roku fot. tadeusz dziedzinaC
Żegiestów - Zdrój fot. tadeusz dziedzinaCŻegiestów - Zdrój fot. tadeusz dziedzinaC
Żegiestów - Zdrój Cztery Pory Roku fot. tadeusz dziedzinaCŻegiestów - Zdrój Cztery Pory Roku fot. tadeusz dziedzinaC
Żegiestów - Zdrój fot. cookie.blox.pl/Żegiestów - Zdrój fot. cookie.blox.pl/